podatek VAT, stawki VAT, faktura VAT, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny

www.PodatekVAT.pl

lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (796) z dnia 10.02.2013

"Data sprzedaży" czy "data dokonania dostawy" na fakturze?

Dotychczas na fakturze należało podawać "datę sprzedaży", a od 1 stycznia 2013 r. należy podawać "datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów". Czy to oznacza, że faktura wystawiona w 2013 r. zawierająca "datę sprzedaży" jest nieprawidłowa?

Naszym zdaniem, faktura zawierająca informacje o "dacie sprzedaży" (a nie "dokonania dostawy towarów") jest poprawna również w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2013 r.

Dane, jakie powinna zawierać faktura, szczegółowo określa § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur. Przepis ten z dniem 1 stycznia 2013 r. uległ pewnym zmianom. W "starym" stanie prawnym, obowiązującym do 31 grudnia 2012 r., wskazywał on, że faktura powinna zawierać m.in. dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różniła się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży (pomijamy sprzedaż o charakterze ciągłym). Obecnie ww. przepis wskazuje, że faktura powinna zawierać m.in. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Zatem zarówno w 2012 r., jak i w 2013 r. podstawową datą, jaką powinna zawierać faktura, jest data jej wystawienia. Datę sprzedaży (a od 1 stycznia 2013 r. - datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi) należy podawać, jeżeli różni się ona od daty wystawienia faktury.


WAŻNE: Jeżeli podatnik wystawia fakturę w dniu sprzedaży (dokonania dostawy/wykonania usługi), na fakturze wystarczy podać tylko datę wystawienia faktury. Można wprawdzie na takiej fakturze podać inne daty, ale nie jest to konieczne.


Naszym zdaniem pomimo, że obecnie ww. rozporządzenie - jako element faktury - wymienia "datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi" (a wcześniej odnosił się do "daty sprzedaży"), nie zmienia to zasadniczo sposobu dokumentowania transakcji. Pojęcia te są bowiem tożsame. Nie powinno być zatem błędem, jeżeli również w obecnym stanie prawnym podatnik będzie podawał na fakturze "datę sprzedaży".

Wydaje się, że zmiana w omawianym zakresie związana była z wprowadzeniem z dniem 1 stycznia 2013 r. możliwości wystawiania zbiorczych faktur, czyli dokumentujących kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca. Skoro w przepisie w "nowym" brzmieniu wskazano, że na fakturze można podać "datę zakończenia dostawy towarów", to wydaje się, że w przypadku zbiorczych faktur chodzi tu o datę ostatniej transakcji zrealizowanej dla kontrahenta w danym miesiącu.

Przypominamy, że zbiorczą fakturę należy wystawić nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę (§ 9 ust. 3 ww. rozporządzenia).

Przykład

W styczniu 2013 r. podatnik wykonał kilka dostaw towarów dla jednego kontrahenta - w dniu 10.01, 15.01 i 22.01. Fakturę wystawił 31 stycznia br. Na fakturze tej wskazał:

  • datę wystawienia faktury: 31.01.2013 r.,
     
  • datę zakończenia dostawy towarów: 22.01.2013 r.

www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Darmowy program PIT Gofin 2013 - www.pit.gofin.pl
Sklep internetowy - www.sklep.gofin.pl
Przewodnik Prenumeratora - www.PrzewodnikPrenumeratora.gofin.pl
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
TEMATY W ZASOBACH PŁATNYCH zobacz ofertę prenumeraty

Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60