Poradnik VAT nr 11 (467) z dnia 10.06.2018
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu do majątku prywatnego
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której mam podpisaną umowę leasingu operacyjnego na samochód. Czy można dokonać wykupu leasingowanego samochodu, płacąc ostatnią ratę na osobę prywatną, a nie na firmę? Czy przy sprzedaży tego samochodu będę miała obowiązek zapłaty VAT, jeśli nie wprowadzę ww. samochodu do ewidencji środków trwałych?
Udzielając odpowiedzi na pierwsze pytanie Czytelnika, czy możliwy jest wykup samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego "na osobę prywatną", a nie "na firmę", należy zauważyć, że kwestia ta wynika z warunków umowy zawartej pomiędzy Czytelnikiem a leasingodawcą.
Jeżeli umowa leasingu przewiduje opcję wykupu samochodu do majątku prywatnego leasingobiorcy i z opcji tej leasingobiorca skorzysta, jednocześnie podejmując decyzję, że nie będzie wykorzystywał tego samochodu w swojej działalności gospodarczej (i faktycznie samochód ten nie będzie użytkowany w działalności), to dokonując jego późniejszej sprzedaży, dany podmiot nie będzie działał w charakterze podatnika VAT. Sprzedaż ta będzie bowiem dokonywana z majątku prywatnego takiej osoby i nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 15 lutego 2018 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.864.2017.2.JSO stwierdził, że jeżeli dany przedsiębiorca wykupuje z leasingu samochód jako osoba fizyczna i od momentu wykupu nie zamierza wykorzystywać go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to późniejsza sprzedaż samochodu nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT. Przedsiębiorca dokonując okazjonalnie ww. czynności nie wystąpi w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ czynność ta (zbycie pojazdu) będzie stanowiła przejaw zwykłego zarządu majątkiem osobistym.
Warto jednak w tym miejscu zauważyć, że dla opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży samochodu uprzednio leasingowanego, a następnie wykupionego do majątku prywatnego, nie ma znaczenia, czy samochód ten po jego wykupie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, czy też nie. Istotne jest bowiem to, czy samochód ten był wykorzystywany w działalności gospodarczej danego podatnika. Jeżeli bowiem samochód jest użytkowany w działalności jako składnik majątku prywatnego przedsiębiorcy, to mimo niewprowadzenia go do ewidencji środków trwałych, jego sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
Reasumując
Jeżeli Czytelnik dokona wykupu samochodu z leasingu do majątku prywatnego i nie będzie wykorzystywał tego samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej, to jego późniejsza (okazjonalna) sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, gdyż będzie ona stanowić jedynie przejaw zarządu majątkiem osobistym. |
www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.AutowFirmie.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
07.10.2024 (poniedziałek)
10.10.2024 (czwartek)
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|