podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (772) z dnia 10.06.2012

Jak opodatkować sprzedaż samochodu na złom?

Dla celów działalności gospodarczej wykorzystujemy samochód osobowy (środek trwały). Samochód ten kupiliśmy kilka lat temu od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Obecnie samochód ten zamierzamy sprzedać na złom. Jak opodatkować tę sprzedaż?

Ponieważ przy nabyciu samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, sprzedaż będzie zwolniona z VAT, jeżeli podatnik użytkował go przynajmniej pół roku od zakupu.

W celu ustalenia prawidłowej stawki VAT na sprzedawany na złom samochód w pierwszej kolejności trzeba ustalić, co jest przedmiotem sprzedaży - samochód czy złom (a dokładnie - towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT). W tej kwestii pomocne może być wyjaśnienie dokonane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 września 2011 r., nr IPPP2/443-580/11-6/MM, w której uznano, że jeżeli przedmiotem sprzedaży są części i zespoły pochodzące z demontażu pojazdów oraz nabywanych pojazdów samochodowych wycofanych z eksploatacji zawierających płyny, sklasyfikowane w PKWiU 45.32.29.0 oraz 38.12.26.0, zastosowanie znajdzie ogólna zasada w VAT, czyli podatek powinien rozliczyć sprzedawca. Towary te bowiem nie zostały wymienione w żadnej z pozycji załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Towarów tych w myśl obowiązujących przepisów nie można zatem uznać za złom. W konsekwencji ich sprzedaż powinna być opodatkowana przez sprzedawcę według zasad ogólnych.

Przypominamy jednak, że opodatkowanie sprzedaży samochodu według zasad ogólnych nie oznacza automatycznie, że od tej transakcji trzeba wykazać kwotę podatku. Sprzedaż samochodu osobowego, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, lub przysługiwało, lecz w ograniczonym zakresie (60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł), jest zwolniona z VAT, jeżeli okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (tj. od zakupu, wykupu z leasingu, itp.). Są to bowiem towary używane - w myśl art. 43 ust. 2 ustawy o VAT - i ich sprzedaż jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (lub § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie VAT).

Natomiast jeżeli przedmiotem sprzedaży są karoserie samochodowe, pojazdy samochodowe wycofane z eksploatacji niezawierające płynów, frakcje metalowe uzyskiwane poprzez rozdrabnianie na strzępiarce karoserii, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 38.11.58.0, zastosowanie znajdzie mechanizm odwrotnego obciążenia. Są to bowiem towary wymienione pod poz. 6 załącznika nr 11 i na mocy art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, podatnikiem z tytułu tej transakcji jest nabywca (jeżeli nabywcą jest podatnik, sprzedawcą - czynny podatnik VAT, a sprzedaż nie jest zwolniona z VAT jako towar używany). Rozliczenie VAT przez nabywcę oznacza, że powinien on wykazać zarówno VAT należny, jak i naliczony (jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych), wystawiając w tym celu fakturę wewnętrzną.

Uwaga! Jeżeli sprzedaż jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (jako towar używany), obowiązek rozliczenia VAT nie przechodzi na nabywcę, nawet jeżeli przedmiotem sprzedaży jest złom (nie ma tu zastosowania mechanizm odwrotnego obciążenia). W tym przypadku VAT powinien rozliczyć sprzedawca, stosując do transakcji zwolnienie z VAT.

Zatem skoro w przedmiotowej sprawie podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu samochodu (zakup był dokonany na podstawie umowy kupna-sprzedaży) i upłynął już 6-miesięczny okres używania tego samochodu przez podatnika, sprzedaż będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.