podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 24 (1065) z dnia 24.03.2014

Odliczenie VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 r.

1) Na potrzeby działalności kupiłam w lutym 2014 r. samochód z homologacją ciężarową, ale o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W lutym od raty tego samochodu odliczyłam 100% VAT. Czy po wejściu w życie zmian od 1 kwietnia br., zakładając, że samochód ten będzie używany do celów służbowych, jak i prywatnych, będę mogła odliczać tylko 50% VAT od raty?

Udzielając odpowiedzi na pytanie należy przede wszystkim podkreślić, że w sytuacji, gdy Czytelniczka zakupiła samochód ciężarowy (z homologacją ciężarową), o którym mowa w art. 86a ust. 2 pkt 6, to z faktury zakupu miała prawo do odliczenia 100% VAT. Rozłożenie zapłaty za dokonaną transakcję na raty nie ma wpływu na termin odliczenia podatku naliczonego.

Jeśli jednak samochód jest używany na podstawie umowy leasingu, to do końca marca br. Czytelniczce przysługuje odliczenie VAT z faktury dokumentującej raty leasingowe w 100%. Natomiast od 1 kwietnia 2014 r., jeżeli taki samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych, z rat leasingowych oraz wydatków związanych z użytkowaniem takich samochodów podatnik będzie miał prawo do odliczenia 50% kwoty podatku. Podatek VAT od zakupu paliwa zasadniczo nie będzie podlegał odliczeniu - prawo to będzie zawieszone do końca czerwca 2015 r. (z pewnymi wyjątkami - np. ograniczenie to nie ma dotyczyć paliwa nabywanego do samochodów o ładowności równej lub większej niż 500 kg).

Ustawodawca w nowelizacji ustawy o VAT przewidział także pewne przepisy przejściowe, które umożliwią podatnikom zachowanie tzw. praw nabytych. Jak wynika z tych przepisów, jeżeli podatnik zawarł m.in. umowę leasingu przed 1 kwietnia 2014 r. i zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ma prawo do odliczenia całej kwoty VAT z faktury dokumentującej raty leasingowe, prawa tego nie utraci także po 31 marca br. Jednak prawo to będzie miało zastosowanie do umowy zawartej przed 1 kwietnia br., bez uwzględniania zmian tej umowy po tym dniu. Dodatkowo umowę leasingu Czytelniczka będzie musiała zarejestrować we właściwym dla niej urzędzie skarbowym najpóźniej do dnia 2 maja 2014 r.

Przy czym należy podkreślić, że w sytuacji używania tego pojazdu do celów prywatnych (np. dojazd pracowników do pracy) czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r.).


2) W działalności używam na podstawie umowy leasingu samochód osobowy i nie odliczam teraz VAT, bowiem przekroczyłam już limit 6.000 zł. Czy po 1 kwietnia br. będę mogła odliczać 50% kwoty VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe tego samochodu (zakładając, że będzie on używany zarówno do działalności, jak i celów prywatnych)?

Od 1 kwietnia br. w przypadku gdy podatnik będzie samochód osobowy wykorzystywać zarówno do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych, z faktur dokumentujących raty leasingowe będzie miał prawo do odliczenia 50% kwoty podatku (bez wskazania górnej kwoty limitu - obecnie jest to 6.000 zł). Moim zdaniem, w sytuacji wskazanej w pytaniu, od 1 kwietnia br. Czytelniczka nabędzie prawo do odliczenia 50% kwoty VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe tego samochodu.

www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.