podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 39 (1080) z dnia 15.05.2014

Aktualizacja VAT-26

Posiadamy wiele samochodów osobowych, które użytkujemy tylko do działalności gospodarczej. Zgłosiliśmy je do urzędu skarbowego na druku VAT-26 i prowadzimy dla tych samochodów ewidencje przebiegu. Obecnie chcemy zrezygnować z możliwości odliczania 100% VAT od wydatków związanych z tymi samochodami. Nadal będą one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, ale nie będziemy dla nich prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Jak ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego?

Od 1 kwietnia 2014 r. zasadą jest, że od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczać VAT w wysokości 50% kwoty podatku. Jeżeli jednak pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, przysługuje pełne odliczenie VAT (o ile pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do czynności opodatkowanych). Kiedy pojazdy są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, określono w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT.

Jak wskazano w tym przepisie, pojazdy są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności m.in. gdy sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ponadto podatnik powinien złożyć do urzędu skarbowego informację o wykorzystywaniu pojazdów wyłącznie do tych celów na druku VAT-26.

W przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik ma obowiązek zaktualizować tę informację najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany.

Moim zdaniem o "zmianie wykorzystywania pojazdu samochodowego" decyduje już fakt, że podatnik zamierza zaprzestać prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zatem dzień, w którym przerwie prowadzenie tej ewidencji, będzie dniem zamiany takiego wykorzystywania pojazdu, i ten dzień należy wskazać w aktualizacji informacji VAT-26. To, że podatnik będzie odliczał tylko 50% kwoty VAT od wydatków związanych z używaniem do działalności samochodów osobowych (oprócz paliwa, od którego prawo do odliczania 50% kwoty VAT będzie możliwe dopiero od 1 lipca 2015 r.) nie oznacza automatycznie, że pojazdy te będą wykorzystywane także do celów prywatnych. Nieprowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu dla tych pojazdów pozbawia podatnika tylko prawa do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z tymi samochodami.

www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.