podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 16 (376) z dnia 20.08.2014

Odszkodowanie za powypadkową naprawę samochodu

Firma jest czynnym podatnikiem VAT wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane VAT. Samochód osobowy będący środkiem trwałym firmy w maju 2014 r. uległ wypadkowi. Ubezpieczyciel przyznał najpierw odszkodowanie w wysokości netto + 50% VAT z faktury dotyczący naprawy samochodu. Następnie w wyniku odwołania złożonego przez firmę przyznano dodatkowe odszkodowanie w wysokości pozostałej kwoty VAT. Czy w tej sytuacji firma ma prawo do odliczenia 50% VAT z tytułu naprawy samochodu osobowego?

Ustawodawca z dniem 1 kwietnia 2014 r. wprowadził ograniczenia w zakresie odliczania VAT z tytułu wydatków (m.in. dotyczących naprawy pojazdów) ponoszonych w stosunku do samochodów osobowych wykorzystywanych zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych podatnika. W takim przypadku podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w kwocie stanowiącej 50% kwoty podatku z faktury (art. 86a ust. 1 pkt 1 i art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT). Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik faktycznie wykorzystuje ww. samochód do celów firmowych w 50%, czy w innej części. Ustawodawca bowiem dla tego rodzaju samochodów przyjął pewne uproszczenie opierające się na założeniu, że samochody te są wykorzystywane w 50% "biznesowo". Uproszczenie to oznacza, że nie bada się już realnego wykorzystywania tych pojazdów w celach biznesowych, bo niezależnie od tego, czy wykorzystywanie to byłoby wyższe czy niższe od przyjętego w ustawie, dla celów rozliczenia podatku VAT uznaje się, że pojazd jest wykorzystywany w 50% w działalności gospodarczej. Realne badanie wykorzystywania pojazdów niweczyłoby bowiem ideę uproszczenia (vide: wyjaśnienia Ministerstwa Finansów zamieszczone na stronie www.finanse.mf.gov.pl zatytułowane "Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi").

Natomiast podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT z tytułu wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem samochodu osobowego w przypadku, gdy samochód ten jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT). Zaś samochód osobowy jest uznawany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tego pojazdu przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Odnosząc powyższe do sytuacji opisanej w pytaniu należy stwierdzić, że zostały spełnione przesłanki uprawniające Czytelnika do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej naprawę uszkodzonego w wyniku wypadku samochodu osobowego. Czytelnik jest bowiem czynnym podatnikiem VAT wykonującym wyłącznie czynności opodatkowane VAT, jest też nabywcą usługi naprawy samochodu, który jest środkiem trwałym wykorzystywanym w działalności gospodarczej (do wykonywania czynności opodatkowanych VAT). Ze względu jednak na to, że jest to samochód osobowy (a z pytania nie wynika, że jest on wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika w powyższym rozumieniu), to prawo do odliczenia przysługuje w ograniczonej wysokości, tj. w kwocie 50% VAT z faktury.

Zdaniem redakcji, bez znaczenia dla odliczenia VAT z faktury dokumentującej powypadkową naprawę samochodu ma uzyskanie przez Czytelnika od firmy ubezpieczeniowej odszkodowania w kwocie brutto.

www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.