Gazeta Podatkowa nr 59 (1516) z dnia 23.07.2018
Termin złożenia VAT-Z
W dniu 31 lipca 2018 r. zakończę prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Czy informację o likwidacji na formularzu VAT-Z powinienem złożyć w dniu 31 lipca br., czy w mam na to 7 dni?
Decyzja podatnika VAT o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej rodzi szereg obowiązków. Zostały one wskazane w art. 14 ustawy o VAT. Obowiązkiem podatnika VAT likwidującego działalność jest m.in. sporządzenie spisu z natury towarów. Sporządza się go na dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych. Należy w nim ująć wszystkie towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Dotyczy to jednak towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Informację o dokonanym spisie podatnik ma obowiązek dołączyć do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Ponadto o fakcie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatnik musi poinformować naczelnika urzędu skarbowego.
Czytelnik ma świadomość ciążącego na nim obowiązku, tj. złożenia zgłoszenia VAT-Z, wątpliwości budzi natomiast termin, w jakim musi mu sprostać. Wynika to zapewne z tego, że w art. 96 ust. 6 ustawy o VAT ustawodawca nie wskazał wprost terminu, w jakim należy złożyć to zgłoszenie. Uznaje się jednak, że na podstawie art. 96 ust. 12 ustawy o VAT, zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych powinno zostać złożone w ciągu 7 dni, licząc od dnia zaprzestania wykonywania tych czynności. Przepis ten wprawdzie odnosi się do zmiany danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym, a formularz VAT-Z takim zgłoszeniem nie jest, jednak trzeba mieć na uwadze, że likwidując działalność gospodarczą podatnik zaprzestaje wykonywania czynności opodatkowanych. Ulegają zatem zmianie dane określone w zgłoszeniu rejestracyjnym, ponieważ w zgłoszeniu tym podatnik deklarował, że staje się czynnym podatnikiem VAT rozliczającym ten podatek, natomiast poprzez likwidację działalności nie będzie już uznawany za podatnika VAT czynnego.
W omawianej sytuacji o fakcie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu Czytelnik musi poinformować naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-Z nie w dniu formalnej likwidacji działalności, tylko w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym zakończono działalność.
Przykład Podatnik prowadzący działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT zdecydował o jej likwidacji z dniem 31 lipca 2018 r. Na dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych ma obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów, które nie były przedmiotem dostawy, a przy nabyciu których odliczył VAT naliczony. W terminie do 7 sierpnia 2018 r. powinien również złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego formularz VAT-Z. Skutkiem złożenia formularza VAT-Z będzie wykreślenie podmiotu z rejestru czynnych podatników VAT. |
www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|