podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 61 (893) z dnia 30.07.2012

Stawka VAT na wykonanie prac budowlanych przy użyciu własnych materiałów

Jeżeli roboty budowlane polegające na remoncie, budowie czy modernizacji wykonywane są w budynkach i lokalach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, wówczas opodatkowane są 8% stawką VAT. Stawka ta ma także zastosowanie w sytuacji, gdy z umowy zawartej pomiędzy usługodawcą i klientem wynikać będzie wykonywanie prac budowlanych w budynku (lokalu) mieszkalnym, objętym społecznym programem mieszkaniowym, przy użyciu materiałów wykonawcy.

Jeden z naszych Czytelników wskazał, że podpisał umowę na wykonanie usługi: "kompleksowe wykonanie łazienki". W skład usługi ma wejść robocizna, zakupione materiały wykończeniowe (kafelki oraz biały montaż, itp.) W związku z tym zadał pytanie czy ma prawo stosować 8% stawkę VAT do tych usług, jeżeli będzie je świadczył przy zużyciu swoich materiałów.

Stawka VAT na wykonanie prac budowlanych przy użyciu własnych materiałów


Kiedy 8% VAT?

Obniżoną 8% stawkę VAT stosuje się w odniesieniu do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Określa to art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Przez budownictwo to rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego (PKOB 11) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się domów jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz mieszkań o powierzchni użytkowej przekraczającej 150 m2.

Z uwagi na to, że wyżej wskazane pojęcia: budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja czy przebudowa nie zostały zdefiniowane w ustawie o VAT, organy podatkowe odwołują się do przepisów Prawa budowlanego (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.). Jak z nich wynika przez pojęcie:

  • budowa - rozumie się wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego,
     
  • roboty budowlane - rozumie się także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego,
     
  • przebudowa - rozumie się wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji,
     
  • remont - rozumie się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Natomiast modernizacja oznacza unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej (źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia).

Ponadto w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT wskazano, że 8% stawka ma także zastosowanie do robót konserwacyjnych prowadzonych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Przy czym w sytuacji gdy są one wykonywane w obiektach nieobjętych społecznym programem mieszkaniowym, warunkiem stosowania obniżonej stawki jest to, aby wartość netto zużytych materiałów nie przekraczała 50% wartości netto całych robót.


Preferencyjna stawka do usługi

Aby rozstrzygnąć jaką stawkę VAT powinien zastosować podatnik wykonujący usługę budowlaną (w obiekcie budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym) przy użyciu własnych materiałów, należy najpierw ustalić czy dokonuje on dostawy towarów, czy też świadczy usługę.

Jeżeli z zawartej umowy pomiędzy stronami wynika, że będą wykonywane roboty budowlano-montażowe w budynkach mieszkalnych, wówczas do pełnej wartości usługi podatnik może zastosować 8% stawkę VAT. Wystawiona faktura VAT w takiej sytuacji powinna zawierać jedną pozycję, w której zostanie wykazana pełna wartość świadczonej usługi. Towar zużyty podczas wykonywania usługi stanowi integralny element całej usługi i będzie objęty taką samą stawką podatku jak usługa.

Stanowisko to potwierdzają także organy podatkowe. Jak wskazują, to strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa montażu, np. paneli podłogowych wraz z wykorzystaniem własnych towarów (materiałów dodatkowych), wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, narzędzia, itp.).

Ich zdaniem, 8% stawka ma zastosowanie do określonych w przepisach czynności związanych z budownictwem mieszkaniowym, jednakże nie do wszystkich usług dotyczących samego instalowania czy montażu różnych towarów, ale dla usługi zasadniczej i pomocniczej. Fiskus uważa bowiem, że sama usługa montażu czy też instalacja poszczególnych towarów nie może być traktowana jako remont, modernizacja, termomodernizacja czy też przebudowa. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się bądź też przywraca poprzedni stan techniczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, można ją traktować jako usługę remontu, modernizacji lub termomodernizacji, o których mowa w ustawie o VAT.

Jeżeli jednak chodzi o wykonanie prac polegających na wykończeniu łazienki, np. ułożenie glazury, montaż umywalki, sedesu czy wanny przy wykorzystaniu materiałów przedsiębiorcy, organy podatkowe przyjmują, że do robót tych ma zastosowanie 8% stawka, jeżeli usługi te wykonywane są w lokalu mieszkalnym czy domu zaliczanym do obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Jednak jeśli w zakres tych prac wchodzi także montaż mebli łazienkowych (nawet w stałej zabudowie), to zdaniem organów podatkowych preferencyjna stawka nie ma zastosowania do montażu tych mebli.

"(...) czynności będące przedmiotem wniosku stanowiące usługi budowlane polegające na ułożeniu podłóg, okładzin ściennych, instalacji białego montażu, drzwi wewnętrznych wykonywane w budynkach mieszkalnych, objętych społecznym programem mieszkaniowym w ramach budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy, zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisami, podlegać będą 8% stawce podatku VAT (...)".

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 maja 2011 r., nr IPPP1-443-328/11-2/EK

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054)

www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.StawkiVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.