podatek VAT, stawki VAT, faktura VAT, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 28 (965) z dnia 8.04.2013

Stawka VAT na sprzedaż dań gotowych "na wynos"

Dostawa posiłków sprzedawanych przez podatnika "na wynos" w wynajmowanych pomieszczeniach, jako towar w postaci gotowych posiłków i dań, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 10.85.1, podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 5%.

Stawka VAT na sprzedaż dań gotowych
rys. Stawka VAT na sprzedaż dań gotowych "na wynos"


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w wynajmowanych pomieszczeniach na terenie kraju, dokonując sprzedaży wytworzonych gotowych posiłków i dań (zgodnie z grupowaniem PKWiU 10.85.1). Dania gotowe są wydawane do dyspozycji klienta indywidualnego ,,na wynos" przy ladzie sprzedażnej i po wniesieniu przez niego opłaty za odbierany towar. Wydanie towaru jest dokonywane do rąk klienta bez obsługi kelnerskiej oraz innych czynności towarzyszących z reguły usługom gastronomicznym.

Problem podatnika sprowadza się do potwierdzenia słuszności jego postępowania, że do sprzedaży dań gotowych,,na wynos" klasyfikowanych do grupowania PKWiU z 2008 r. jako ex 10.85.1 - gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, może on stosować 5% stawkę VAT.


ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:

Organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika. W swojej interpretacji wskazał, że obniżoną 8% stawkę VAT stosuje się do usług związanych z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży m.in. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, kawy i herbaty. Wynika to z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, w związku z poz. 7 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia.

Z kolei pod pozycją 42 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych 8% VAT, wymienione zostały towary sklasyfikowane w PKWiU ex 10.85.1 "Gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%".

Przy czym z objaśnień zamieszczonych pod załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT wynika, że nie ma on zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż ta, której dotyczy załącznik. Oznacza to, że jeżeli dany towar (lub usługa) wymieniony jest w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, ale na podstawie innych regulacji podlega opodatkowaniu niższą stawką VAT lub zwolnieniu, to zastosowanie ma ta niższa stawka lub zwolnienie.

Jednocześnie gotowe posiłki zostały wymienione w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, pod pozycją 28. Załącznik ten stanowi wykaz towarów opodatkowanych 5% VAT. Tak więc, zgodnie z objaśnieniami do załącznika nr 3, sprzedaż tych towarów podlega opodatkowaniu stawką niższą, tj. 5%.

Reasumując organ stwierdził, że dostawa posiłków, sprzedawanych "na wynos" z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, sklasyfikowanych w grupowaniu 10.85.1 PKWiU, podlega opodatkowaniu 5% VAT. Wynika to z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z poz. 28 załącznika nr 10 do tej ustawy.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 4 marca 2013 r., nr IPTPP2/443-1038/12-4/JS)

www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.StawkiVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

sierpień 2014
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
Sklep internetowy - www.sklep.gofin.pl
Przewodnik Prenumeratora - www.PrzewodnikPrenumeratora.gofin.pl
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60