podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 5 (365) z dnia 10.03.2014

Stawki podatku VAT obowiązujące w 2014 r.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT generalną zasadą jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która w 2014 r. nadal wynosi 23%. Dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział jednak niższe stawki podatkowe tj.: 8%, 5%, 0%.

Ponadto w przepisach dotyczących VAT określono, iż dostawa niektórych towarów oraz świadczenie niektórych usług korzysta ze zwolnienia z VAT, które w praktyce traktowane jest jako piąta stawka podatkowa.

Należy również dodać, iż w 2014 r.:

  • zryczałtowany VAT od usług taksówek osobowych wynosi 4% oraz
     
  • zryczałtowany zwrot podatku przysługujący rolnikom ryczałtowym wynosi 7%.

Powyższe stawki określone zostały w art. 114 ust. 1 i art. 115 ust. 2 w związku z art. 146a ustawy o VAT.

Na mocy znowelizowanego art. 146a ustawy o VAT przedłużono do 31 grudnia 2016 r. obowiązywanie podwyższonych stawek podatku (tj. 23%, 8%, 7% i 4%).

W 2014 r. stawki oraz zwolnienia z podatku VAT określone są w następujących przepisach:

1. Zwolnienia z podatku VAT

Zwolnieniu z VAT podlegają czynności wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 2-41 wraz z warunkami i zastrzeżeniami określonymi w ust. 3-20 tego artykułu. Ponadto zwolnieniu z VAT podlegają m.in. towary oraz usługi wymienione w art. 44-82, art. 122, załączniku nr 7 do ustawy oraz w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z VAT.


1.1. Zmiany w zwolnieniach z VAT wynikające z ustawy

Z dniem 1 stycznia 2014 r. mocą ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35 ze zm.), weszły w życie m.in. przepisy wprowadzające nowe regulacje z zakresu zwolnień przedmiotowych z VAT. Poniżej sygnalizujemy, jakich zagadnień one dotyczą.


» Dostawa towarów używanych

Przypomnijmy, że do końca 2013 r. sprzedaż towaru używanego była zwolniona z VAT, pod warunkiem, że w stosunku do tego towaru podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT (art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Na potrzeby stosowania tego zwolnienia przez towary używane należało rozumieć ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wynosił co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (od zakupu, wykupu z leasingu, itp.).

W związku ze zmianą brzmienia art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obecnie zwolniona z VAT jest dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwrócić należy uwagę, że ww. przepis nie odnosi się już do towarów "używanych". W konsekwencji art. 43 ust. 2, który określał, jakie towary należy uznać za używane na potrzeby stosowania zwolnienia z VAT, został z dniem 1 stycznia 2014 r. uchylony.


» Przekształcenie praw do lokalu mieszkalnego

Dostawa budynków, budowli lub ich części, dokonywana po dwóch latach od pierwszego zasiedlenia, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT jest zwolniona z VAT. Do końca 2013 r., w myśl art. 43 ust. 7 ustawy, zwolnienie to nie miało jednak zastosowania w przypadku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub w odrębną własność (jeżeli przekształcenie to, zgodnie z ówcześnie obowiązującym art. 29 ust. 8 ustawy dokonywane było w ciągu 5 lat od ustanowienia spółdzielczego prawa lokatorskiego).

Z dniem 1 stycznia 2014 r. przepis art. 43 ust. 7 został uchylony, co oznacza, że obecnie zwolnione z VAT jest również przekształcenie ww. praw, bez względu na to, jaki okres upłynie od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.


» Dostawa gotowych posiłków

Zwolnieniu z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2a ustawy o VAT od 1 stycznia 2014 r. podlega także dostawa gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych posiłków nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT.


» Opieka nad dziećmi i młodzieżą

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., zwolnione z VAT są usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle związana z tymi usługami, wykonywane:

a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty,

b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.

W stosunku do stanu prawnego obowiązującego do końca 2013 r., zakres stosowania wymienionego zwolnienia rozszerzony został o świadczenie usług ściśle związanych z ww. usługami.


» Usługi, których przedmiotem są udziały w spółkach

Od 1 stycznia 2014 r. w myśl art. 43 ust. 1 pkt 40a, zwolnione z VAT są usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:

a) spółkach,

b) innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną

- z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi.

Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania (art. 43 ust. 16 ustawy o VAT) do usług dotyczących praw i udziałów odzwierciedlających:

1) tytuł prawny do towarów,

2) tytuł własności nieruchomości,

3) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

4) udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części,

5) prawa majątkowe, których instrumentami bazowymi są towary, mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, i które mogą być zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione z podatku.


» Usługi zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi

Zgodnie ze znowelizowanym art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. d) ustawy o VAT obecnie, oprócz usług zarządzania otwartymi funduszami emerytalnymi w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, a także Funduszem Gwarancyjnym utworzonym na podstawie tych przepisów, zwolnione z VAT są także usługi zarządzania dobrowolnymi funduszami emerytalnymi.


1.2. Zwolnienia z VAT wynikające z rozporządzenia wykonawczego

Regulacje wynikające z obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT są w przeważającej części kontynuacją obowiązujących w 2013 r. rozwiązań określonych w rozporządzeniu z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie VAT. Prawodawca wprowadził w nich jednak pewne zmiany. Niektóre z nich opisujemy poniżej.


» Dostawa samochodów

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia w sprawie zwolnień z VAT zwolniona z opodatkowania jest dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia 50% lub 60% kwoty podatku naliczonego:

a) określonej w fakturze lub

b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub

c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

- nie więcej niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.

W związku ze zmianą ustawy o VAT w zakresie sprzedaży towarów używanych (zmiana art. 43 ust. 1 pkt 2), wykreślono warunek używania tych pojazdów przez pół roku. Oznacza to, że obecnie sprzedaż samochodu osobowego, nawet po kilku dniach od zakupu, korzysta ze zwolnienia z VAT.

Należy dodać, iż z uzasadnienia do ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. nowelizującej ustawę o VAT z dniem 1 kwietnia 2014 r., uwzględniającej nowe zasady odliczania podatku naliczonego od nabycia i eksploatacji samochodów wynika, że planowana jest likwidacja ww. zwolnienia z VAT. Oznacza to, iż zwolnienie z VAT przy sprzedaży używanego samochodu przysługiwać będzie wyłącznie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Przepis ten pozwala na zastosowanie zwolnienia tylko w przypadku, gdy pojazd wykorzystywany był wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, oraz z tytułu jego nabycia, importu lub wytworzenia nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


» Czynności wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego

W związku z ukształtowaną linią orzeczniczą, zgodnie z którą do czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, realizujące zadania z zakresu władzy publicznej ma zastosowanie wyłączenie z VAT (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT), zbędne było określanie zwolnienia z VAT dla tych czynności.


» Zbycie gruntów użytkowanych wieczyście

W świetle obowiązującego do końca 2013 r. § 7 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia w sprawie VAT sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów, na których posadowione są budynki i budowle, opodatkowana była według stawki właściwej dla budynków (budowli). Jeżeli np. dla budynku właściwa była stawka 8%, to zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym te budynki były posadowione, opodatkowane było również tą stawką VAT.

Przepisu tego nie zamieszczono z dniem 1 stycznia 2014 r. zarówno w rozporządzeniu w sprawie stawek, jak i w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z VAT. Nadal jednak zbycie tych praw korzysta z obniżonej stawki VAT (bądź zwolnienia z VAT) na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków (budowli lub ich części) trwale związanych z gruntem, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem w myśl powołanego przepisu zarówno sprzedaż gruntu, jak i sprzedaż użytkowania wieczystego gruntu opodatkować należy stawką właściwą dla budynku (budowli) posadowionych na tym gruncie.

W omawianym rozporządzeniu w sprawie zwolnień z VAT nie przewidziano także zwolnienia z VAT dla zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu przeznaczonego dla celów rolniczych. W tym przypadku podstawą zastosowania zwolnienia jest przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, przewidujący zwolnienie z VAT dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.


2. Towary i usługi opodatkowane 0% stawką VAT

Stawkę podatku VAT w wysokości 0% określono w art. 41 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym ma ona zastosowanie w eksporcie i wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, przy zachowaniu warunków określonych w art. 41 ust. 5 i 6 oraz art. 42 tej ustawy, w art. 83, w art. 119 ust. 7 i 8 oraz w art. 129 ust. 1. Stawkę 0% stosuje się także do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy.

Wskazać należy, że w art. 83 ustawy o VAT wymieniona jest szczegółowa lista towarów i usług objętych stawką 0%, która obejmuje m.in. dostawy: różnego rodzaju statków dla armatorów morskich i części do tych statków, środków transportu lotniczego, towarów służących do zaopatrzenia statków i samolotów, towarów do wolnych obszarów celnych, towarów przeznaczonych do przerobu (uszlachetniania) na terytorium kraju.

Stawkę VAT 0% stosuje się również do towarów i usług ściśle wymienionych w rozdziale 4 rozporządzenia w sprawie stawek (regulacje wynikające z tego rozporządzenia są w przeważającej części kontynuacją obowiązujących w 2013 r. rozwiązań określonych w rozporządzeniu z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie VAT).


3. Towary opodatkowane stawką VAT 5%

Bez zmian, obniżona do 5% stawka VAT obowiązuje na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT. Lista towarów objęta tą stawką znajduje się w załączniku nr 10 do ustawy o VAT.

Stawką VAT 5% opodatkowane są m.in.: rośliny inne niż wieloletnie, zwierzęta żywe, ryby, mięso, oleje, przyprawy, wyroby mleczarskie, owoce, soki z owoców i warzyw, gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.

Na mocy § 4 rozporządzenia w sprawie stawek, 5% stawka VAT przysługuje także dla dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz importu nadających się do spożycia przez ludzi:

  • tłuszczy złożonych z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksów) oraz wyrobów seropodobnych (analogów serów) - (PKWiU ex 10.89.19.0), (CN ex 2106),
     
  • napojów mlecznych z dodatkiem tłuszczu roślinnego - (PKWiU ex 11.07.19.0), (CN ex 2202).

4. Obniżona 8% stawka na sprzedaż niektórych towarów i usług

Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT, stawkę 8% stosuje się do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 (z zastrzeżeniem art. 41 ust. 12 i art. 114 ust. 1), w art. 120 ust. 2 i 3 oraz w obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. § 3 oraz w załączniku do rozporządzenia w sprawie stawek.

Załącznik nr 3 obejmuje obszerną listę artykułów spożywczych, nawozów, towarów związanych z ochroną zdrowia, towarów przeznaczonych do ochrony przeciwpożarowej opodatkowanych stawką VAT 8% (poz. 1-134). Z kolei usługi opodatkowane 8% stawką VAT wymienione są w pozycjach 135-187 tego załącznika i są to m.in.: usługi związane z rolnictwem, leśnictwem, usuwaniem odpadów, transportem, zakwaterowaniem, wstępem na imprezy sportowe, rekreacyjne, kulturalne.

Bez zmian pozostały m.in. regulacje zawarte art. 41 ust. 12 ustawy o VAT dotyczące stosowania obniżonej 8% stawki VAT w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Zapis § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia w sprawie stawek określa również stosowanie 8% stawki podatku na roboty konserwacyjne dotyczące budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a także:

  • obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
     
  • lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12.

www.PodatekVAT.pl - Stawki VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.StawkiVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.