podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 51 (1405) z dnia 26.06.2017

JPK_VAT po zmianie w firmie zatrudnienia w trakcie roku

Nasza firma w 2015 r. i 2016 r. miała status mikroprzedsiębiorcy. W lipcu 2017 r. zamierzamy zwiększyć zatrudnienie i w sumie będziemy mieli 12 pracowników. Czy w związku z tym musimy od lipca 2017 r. składać co miesiąc informacje JPK_VAT?

JPK_VAT po zmianie w firmie zatrudnienia w trakcie roku
rys. JPK_VAT po zmianie w firmie zatrudnienia w trakcie roku

NIE. Podatnicy prowadzący ewidencje VAT przy użyciu programów komputerowych są zobligowani do przekazywania co miesiąc - bez wezwania organu podatkowego - informacji o ewidencji w formie JPK (JPK_VAT). Stanowi o tym art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.).


Więcej na temat JPK w serwisie www.gazetapodatkowa.pl, w zakładce Jednolity Plik Kontrolny.


Wspomniany obowiązek wdrażany jest sukcesywnie dla poszczególnych grup podatników. Duzi podatnicy zostali nim objęci 1 lipca 2016 r. Mali i średni przedsiębiorcy przekazują informacje za miesiące przypadające od 1 stycznia 2017 r. Mikroprzedsiębiorcy będą je składać za miesiące przypadające od 1 stycznia 2018 r. Status przedsiębiorcy określa się zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.). Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzanego na koniec jednego z tych lat nie przewyższyły równowartości w złotych 2 mln euro. Zakwalifikowanie do tej kategorii przedsiębiorców zależy od łącznego spełnienia przynajmniej w jednym roku obrotowym dwóch warunków: średniorocznego zatrudnienia oraz jednego z mierników finansowych (rocznego obrotu netto lub sumy aktywów).

W omawianym przypadku podatnik w dwóch ostatnich latach obrotowych, czyli w 2015 r. i 2016 r. (zakładając, że rok obrotowy pokrywa się u niego z kalendarzowym), miał status mikroprzedsiębiorcy. Nie ma zatem obowiązku składania informacji o ewidencji VAT w formie JPK od 2017 r. Wzrost zatrudnienia w lipcu 2017 r. - pozwalający zakwalifikować podatnika do kategorii małych przedsiębiorców - nie przełoży się na powstanie obowiązku składania JPK_VAT począwszy od lipca 2017 r. Podatnik będzie zobligowany do przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji VAT w formie JPK za miesiące przypadające od 1 stycznia 2018 r.

www.PodatekVAT.pl - Obrót krajowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60