podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 97 (929) z dnia 3.12.2012

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu a rozliczenie VAT

Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Po zakończeniu umowy zamierzamy samochód wykupić. Wartość wykupu wynosić będzie około 2.000 zł. Samochodu nie będziemy wprowadzać do ewidencji środków trwałych, ale jako wyposażenie. Ponadto po jakimś czasie od wykupu samochód zamierzamy przekazać na cele osobiste jednemu ze wspólników. Jak w tym przypadku rozliczyć podatek VAT?

W sytuacji wykupu samochodu osobowego z leasingu operacyjnego transakcję tę traktuje się jako odrębną czynność od umowy leasingu. W związku z tym podatnik przy wykupie samochodu ma prawo do odliczenia 60% kwoty VAT z faktury, nie więcej niż 6.000 zł, nawet jeżeli VAT odliczony z rat leasingowych osiągnął już limit 6.000 zł.

Przekazanie na cele osobiste samochodu, przy nabyciu którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT, będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Jeżeli przekazanie to następuje w ciągu pół roku od wykupu z leasingu, podatnik nie ma prawa do zastosowania zwolnienia do tej czynności. Za podstawę opodatkowania w tym przypadku przyjmuje się wartość rynkową netto pojazdu.

Aby uniknąć obowiązku opodatkowania stawką podstawową nieodpłatnego przekazania samochodu na cele osobiste, warto wstrzymać się z tą czynnością. Jeżeli minie bowiem co najmniej pół roku od wykupu, przedmiotem przekazania będzie towar używany, o którym mowa w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT i przekazanie to będzie zwolnione z VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 73, poz. 392 ze zm.).

W tym przypadku może jednak wystąpić konieczność skorygowania odliczonego VAT z faktury wykupu - gdy przekazanie to nastąpi w tzw. "okresie korekty". Jeżeli samochód po wykupie z leasingu został zaliczony do środków trwałych, a jego wartość początkowa przekracza 15.000 zł, okres korekty wynosi 5 lat, licząc od roku, w którym nastąpiło oddanie samochodu do użytkowania. Natomiast gdy wartość samochodu jest niższa, okres korekty wynosi 12 miesięcy, licząc od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano samochód do użytkowania (przykład).

W praktyce zdarzają się także sytuacje, gdy podatnik wykorzystuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego do czynności opodatkowanych, lecz po wykupie z leasingu samochód ten bezpośrednio przekazuje na cele osobiste. W tym przypadku, moim zdaniem, jeżeli po wykupie samochodu z leasingu nie będzie on już wykorzystywany w działalności opodatkowanej, lecz bezpośrednio zostanie przekazany na cele osobiste, podatnik nie ma prawa do odliczania VAT z faktury wykupu. To z kolei nie zobowiązuje podatnika do wykazania VAT należnego od przekazania samochodu na cele osobiste, bowiem art. 7 ust. 2 ustawy o VAT ma zastosowanie tylko do towarów, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Ponadto, jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi udzielonej na zapytanie naszego Wydawnictwa (pismo z dnia 19 grudnia 2011 r.), przepisy o VAT określają, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku VAT niezbędne jest istnienie związku pomiędzy dokonywanymi zakupami a wykonywaną działalnością gospodarczą i to, co do zasady, działalnością opodatkowaną VAT. Tak więc, jeśli podatnik zakupuje towary z przeznaczeniem na własne cele osobiste lub cele osobiste pracowników, brak jest podstaw do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu.

Przykład

Podatnik wykupił z leasingu samochód osobowy w grudniu 2011 r., odliczył 60% kwoty VAT określonej w fakturze, czyli 550 zł. Przekazanie tego samochodu w listopadzie 2012 r. na cele osobiste było zwolnione z VAT (minęło pół roku od wykupu). Podatnik musiał jednak skorygować cały odliczony VAT od wykupu, czyli kwotę 550 zł (przekazanie nastąpiło w okresie korekty, który wynosi w tym przypadku 12 miesięcy).

Gdyby podatnik przekazał ten samochód na cele osobiste w styczniu 2013 r. (lub później), to wówczas przekazanie to nie wywoła żadnych skutków w VAT. Nie trzeba będzie korygować VAT od tego przekazania, gdyż minie już 12-miesięczny okres korekty.

www.PodatekVAT.pl - Samochód w firmie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.AutowFirmie.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.