Poradnik VAT nr 9 (465) z dnia 10.05.2018
Identyfikator podatkowy rolnika na fakturze VAT RR
Nabywamy od rolnika ryczałtowego materiał roślinny. Wystawiamy więc fakturę VAT RR. Rolnik ryczałtowy utrzymuje się z prowadzonej działalności rolniczej, ale dodatkowo jest komplementariuszem w spółce komandytowej oraz prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Czy na fakturze VAT RR powinniśmy wskazać jego numer PESEL czy NIP?
W myśl art. 116 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT faktura VAT RR powinna zawierać numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy. W tym celu trzeba przeanalizować jakim identyfikatorem będzie posługiwał się wskazany w pytaniu rolnik.
Co do zasady, identyfikatorem rolnika ryczałtowego będzie PESEL, o ile:
- nie prowadzi on działalności gospodarczej,
- nie jest podatnikiem VAT czynnym,
- nie jest płatnikiem podatków,
- nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne,
- nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika niestety, czy rolnik w zakresie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zarejestrowanym podatnikiem czynnym (pozostając niezmiennie rolnikiem ryczałtowym w zakresie działalności rolniczej). Dlatego w celu określenia właściwego dla niego identyfikatora, warto przeanalizować czy będzie on na przykład płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne.
W sytuacji, gdy rolnik lub domownik, nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata podlega ubezpieczeniu w pełnym zakresie na mocy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 ze zm.) i rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia szczegółowe warunki wymienione w art. 5a ust. 1 powołanej ustawy. Jeżeli jednak rolnik zostanie wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego (np. spółki jawnej, komandytowej), to na podstawie art. 5a ust. 10 ww. ustawy nie będzie mógł być już ubezpieczony w KRUS.
Jednocześnie objęty zostanie ubezpieczeniem w ZUS, gdyż, jak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.), obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Ponadto art. 8 ust. 6 pkt 4 ww. ustawy wskazuje, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych jak również wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Z kolei art. 9 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności. Zatem wskazany w pytaniu rolnik, ze względu na charakter swojej działalności będzie płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne i podlega ubezpieczeniu w ZUS.
Reasumując
Rolnik, o którym mowa w pytaniu, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne. W związku z powyższym jego identyfikatorem podatkowym jest NIP i ten właśnie numer powinien uwzględnić nabywca na fakturze VAT RR, wystawionej w imieniu sprzedawcy płodów rolnych. |
www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|