podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 7 (511) z dnia 10.04.2020

Rozliczenie faktur wystawionych w ramach samofakturowania

W dniu 18 listopada 2019 r. otrzymaliśmy fakturę i fakturę korygującą, które zostały wystawione 14 listopada 2019 r. przez kontrahenta, w ramach samofakturowania, z datą sprzedaży 30 września 2019 r. Faktura dotyczy rozliczenia usług za III kwartał 2019 r., a faktura korygująca - udzielonego przez nas, na rzecz nabywcy, rabatu za ten okres. Kiedy należało rozliczyć VAT z ww. faktur?

Stosownie do zasady wyrażonej w art. 106d ustawy o VAT podmiot (podatnik), nabywający towary lub usługi od podatnika może wystawiać w imieniu i na rzecz tego podatnika faktury:

1) dokumentujące dokonanie przez podatnika sprzedaży na rzecz tego podmiotu,

2) o których mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT,

3) dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 lit. b) ustawy o VAT

- jeżeli ten podmiot i ten podatnik wcześniej zawarli umowę w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której została określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego tych czynności.

Aktywne druki i formularze Wzory faktur korygujących
dostępne są w serwisie
 www.druki.gofin.pl

W przypadku stosowania samofakturowania, w celu określenia momentu powstania obowiązku podatkowego także stosuje się przepisy art. 19a ustawy o VAT. Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z treści art. 19a ust. 1 oraz ust. 3 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Natomiast usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (tzw. usługi ciągłe). W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2018 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.355.2018.1.DG wskazano, że: "(...) w przypadku świadczenia ciągłego nie sposób stwierdzić, że zostało ono zrealizowane w konkretnej dacie, ponieważ jest ono realizowane stale - stan realizacji świadczenia trwa - przez określony czas. (...)."

Należy również pamiętać, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

Warto zwrócić również uwagę na interpretację ogólną Ministra Finansów nr PT3/033/10/423/AEW/12/PT-618 z dnia 27 listopada 2012 r., dotyczącą zasad opodatkowania VAT tzw. premii pieniężnych. Zgodnie z treścią interpretacji premia pieniężna może przybrać dwojaką formę. Jeżeli pomiędzy kontrahentami istnieje stosunek prawny, w związku z którym nabywca towarów lub usług zobowiązuje się realizować określone czynności, np. powstrzymać się od dokonywania zakupów u innych podmiotów, wówczas mamy do czynienia ze świadczeniem usługi, które powinno zostać udokumentowane fakturą. Otrzymana premia w rzeczywistości stanowić będzie wtedy wynagrodzenie za wykonane usługi.

Z drugiej strony premia pieniężna może przybrać postać rabatu. W takim przypadku, zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT wystąpi przesłanka do wystawienia faktury korygującej. Z taką sytuacją spotkamy się, jeżeli zaistnieje ścisły związek między premią pieniężną a dokonanymi dostawami towarów/wyświadczonymi usługami. Będą to np. premie za osiągnięcie określonego pułapu obrotów bądź terminowe płatności. Jak wskazano w interpretacji ogólnej: "(...) Niewątpliwie zatem premia pieniężna za dany okres, w ujęciu ekonomicznym, sprowadza się w istocie do dokonania przez sprzedawcę na rzecz nabywcy zwrotu części uiszczonego wynagrodzenia z tytułu uprzednio dokonanych w danym okresie z nabywcą transakcji - w następstwie czego zmniejszeniu ulega wcześniej określona jego łączna wartość, a tym samym proporcjonalnemu pomniejszeniu ulega wartość wynagrodzenia z tytułu pojedynczych transakcji, zawartych w danym okresie. (...)."

W takiej sytuacji, zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 stycznia 2014 r., nr IPPP3/443-1001/13-2/SM, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego u sprzedawcy, w związku z wystawieniem faktur korygujących przez nabywcę, w ramach samofakturowania, powstanie co do zasady, w miesiącu ich wystawienia.

Reasumując

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania usługi. W przypadku usług ciągłych, obowiązek ten powstanie w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, do którego odnosi się dana płatność lub rozliczenie. Jeżeli rozliczenie dotyczyło trzeciego kwartału 2019 r., dniem wykonania usługi ciągłej był 30 września 2019 r., co oznacza, iż tego typu transakcja powinna być wykazana w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2019 r.

Jeżeli chodzi natomiast o rozliczenie faktur korygujących in minus, wystawionych w ramach samofakturowania, sprzedawca w przedstawionym stanie faktycznym, powinien rozliczyć je w miesiącu ich wystawienia.

www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.