podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 24 (432) z dnia 20.12.2016

Dane na fakturze dokumentującej sprzedaż objętą odwrotnym obciążeniem

W prowadzonej działalności gospodarczej dokonuję sprzedaży towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Czy faktura potwierdzająca taką sprzedaż oprócz oznaczenia "odwrotne obciążenie" powinna zawierać symbol PKWiU?

Wystawione przez podatnika faktury powinny zawierać dane wskazane w art. 106e ustawy o VAT oraz, w niektórych przypadkach, dane wymienione w rozporządzeniu w sprawie faktur. Przepisy te jednak nie przewidują konieczności ujmowania na fakturze symbolu PKWiU usługi czy towaru.

Jedynie w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych z VAT, co do zasady, podatnik jest zobowiązany dodatkowo wskazać na fakturze:

a) przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku,

b) przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub

c) inną podstawę prawną wskazującą na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.

Aktywne druki i formularze Przykładowy wzór faktury "odwrotne obciążenie" dostępny jest w serwisie
www.druki.gofin.pl

Sprzedaż towarów wymienionych w załączniku nr 11 ustawy o VAT podlega specjalnym zasadom opodatkowania, które przenoszą obowiązek rozliczenia VAT na nabywcę. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy zarówno dostawcą, jak i nabywcą jest czynny podatnik VAT, a przedmiotem dostawy są towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, które nie są objęte zwolnieniem od podatku w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2art. 122 ww. ustawy.

W takim przypadku sprzedawca tych towarów wystawia fakturę, która nie określa stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Jednak na fakturze tej musi znaleźć się oznaczenie "odwrotne obciążenie".

Pomimo, że w wykazie towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT ustawodawca powołuje symbole PKWiU, umieszczenie przez sprzedawcę tego symbolu na fakturze nie jest obowiązkowe (co nie oznacza, że taki symbol nie może być powołany).

Zatem faktura dokumentująca sprzedaż towaru wymienionego w załączniku nr 11 do ustawy o VAT nie musi zawierać symbolu PKWiU.

www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60