podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 17 (449) z dnia 10.09.2017

Symbol PKWiU na fakturze

Jako podwykonawca świadczę usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Faktury dokumentujące tę sprzedaż oznaczam jako "odwrotne obciążenie", nie umieszczam natomiast symboli PKWiU. Czy brak PKWiU na fakturze oznacza, że faktura jest błędna?

Symbol PKWiU na fakturze
rys. Symbol PKWiU na fakturze

Wystawione przez podatnika faktury powinny zawierać dane wskazane w art. 106e ustawy o VAT oraz, w niektórych przypadkach, dane wymienione w rozporządzeniu w sprawie faktur. Przepisy te jednak nie przewidują konieczności ujmowania na fakturze symbolu PKWiU usługi czy towaru.

Jedynie w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych z VAT, co do zasady, podatnik jest zobowiązany dodatkowo wskazać na fakturze:

a) przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, w oparciu o który stosuje zwolnienie od podatku,

b) przepis dyrektywy w sprawie VAT, który zwalnia od podatku taką dostawę towarów lub takie świadczenie usług, lub

c) inną podstawę prawną wskazującą na to, że dostawa towarów lub świadczenie usług korzysta ze zwolnienia.

Sprzedaż usług budowlanych, które są świadczone przez podwykonawcę podlega specjalnej zasadzie opodatkowania. Polega ona na tym, że nabywca usług wymienionych w załączniku nr 14 (poz. 2-28) do ustawy o VAT będący zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym rozlicza podatek należny za usługodawcę, który działając w charakterze podwykonawcy, świadczy je jako podatnik, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (art. 17 ust. 1 pkt 8 oraz ust. 1h tej ustawy).

W takim przypadku sprzedawca tych towarów wystawia fakturę, która nie określa stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Jednak na fakturze tej musi znaleźć się oznaczenie "odwrotne obciążenie".

Pomimo, że w wykazie towarów wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT ustawodawca powołuje symbole PKWiU, umieszczenie przez sprzedawcę tego symbolu na fakturze nie jest obowiązkowe (co nie oznacza, że taki symbol nie może być powołany).

Zatem, jak wynika z powyższego, na fakturze dokumentującej sprzedaż usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT podatnik nie musi umieszczać symbolu PKWiU.

www.PodatekVAT.pl - Fakturowanie:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60