Gazeta Podatkowa nr 50 (1507) z dnia 21.06.2018
Sprzedaż alkoholu uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia z VAT
Osoba fizyczna zakłada działalność gospodarczą, w ramach której będzie prowadziła kawiarnię. Dodatkowo ma zamiar w niej sprzedawać alkohol. Czy w tej sytuacji może korzystać ze zwolnienia z VAT?
NIE. Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200.000 zł.
Kalkulator limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Zwolnienia tego nie stosuje się do podatników wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu zwolnień ze względu na wartość sprzedaży nie stosuje się m.in. do podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
- energii elektrycznej,
- wyrobów tytoniowych,
- samochodów osobowych, innych niż nowe zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji.
Wskazać należy, że w świetle definicji zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 43 ze zm.) wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do tej ustawy.
Reasumując, osoba fizyczna rozpoczynając działalność gospodarczą, w ramach której będzie sprzedawała m.in. alkohol, nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT. W tej sytuacji będzie musiała dokonać rejestracji w zakresie VAT poprzez złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Formalności tej należy dopełnić przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Warto nadmienić, że wstrzymanie się z wprowadzeniem alkoholu do sprzedaży spowoduje, iż podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy o VAT.
Przykład Podatnik w dniu 5 lipca br. otworzy kawiarnię, w której będzie sprzedawał także alkohol. Najpóźniej w dniu 4 lipca br. powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, zaznaczając poz. 29 (podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą nie ma prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy). Jeżeli podatnik nie wprowadzi do sprzedaży alkoholu, będzie mógł korzystać ze zwolnienia z VAT do momentu przekroczenia kwoty 98.630,14 zł. |
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|