podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (1058) z dnia 20.05.2020

Podmiotowe zwolnienie z VAT w przypadku sprzedaży AGD

Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27). Towary będą zamawiane przez internet/telefon, klient będzie dokonywał zapłaty za towar i będzie otrzymywał informację potwierdzającą zakup, ale odbiór towaru nastąpi osobiście. Czy będę miał prawo korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT?

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik nie będzie mógł korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT.

Prawo do podmiotowego zwolnienia z VAT

Podmiotowe zwolnienie z VAT przysługuje w przypadku sprzedaży dokonywanej przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się m.in. kwoty podatku, WDT, sprzedaży wysyłkowej z/na terytorium kraju.

Zwolnienie to przysługuje także podatnikowi rozpoczynającemu działalność gospodarczą, jeżeli przewidywana przez niego wielkość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, ww. kwoty 200.000 zł.

W przypadku przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego z VAT w trakcie roku podatnik traci prawo do tego zwolnienia począwszy od czynności, którą przekroczono ten limit.

Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Od 1 września 2019 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, rozszerzono katalog podatników, którym to zwolnienie nie przysługuje. Dotyczy to m.in. podatników, którzy w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej ilości środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. za pośrednictwem internetu), sprzedają następujące towary:

  • preparaty kosmetyczne i toaletowe (PKWiU 20.42.1),
     
  • komputery, wyroby elektroniczne i optyczne (PKWiU 26),
     
  • urządzenia elektryczne i nieelektryczne sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
     
  • maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 28).

Powyższe wynika z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy o VAT.

Stanowisko organu podatkowego

Do kwestii korzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT - w przypadku sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego z wykorzystaniem platform internetowych - odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.40.2020.3.KP.

Organ podatkowy uznał, że wskazane w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy o VAT wyłączenie z możliwości stosowania podmiotowego zwolnienia z VAT odnosi się zarówno do umów zawieranych z konsumentami, jak i z podatnikami. W interpretacji czytamy:

"(...) umowa zawarta na odległość to umowa nazwana, do zawarcia której dochodzi w ramach zorganizowanego przez przedsiębiorcę systemu zawierania umów na odległość, często dla tzw. transakcji on-line. Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania umowy jako zawartej na odległość jest brak jednoczesnej fizycznej obecności stron, w tym samym miejscu i czasie, a także zawarcie umowy z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie. (...)"

Biorąc powyższe pod uwagę, organ podatkowy uznał, że prawo do podmiotowego zwolnienia z VAT nie przysługuje w przypadku sprzedaży artykułów elektrycznych oraz artykułów gospodarstwa domowego (PKWiU 27.4), jeżeli:

"(...) umowy są zawierane i negocjowane drogą internetową lub telefoniczną. (...) Wnioskodawca wprowadza przedmiot do formularza (...), sam dodaje zdjęcia, ustala cenę i opis przedmiotu. Kupujący po zakupie przedmiotu dostaje email z informacją potwierdzającą zakup. Wnioskodawca po sprzedaży otrzymuje email z danymi kupującego. Zatem z powyższego wynika, że wszelkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę wraz z dokonaniem sprzedaży przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta nie są realizowane przy obecności fizycznej tych stron. Tym samym wszelkie umowy są zawierane przez Wnioskodawcę z kupującymi na odległość, również sama czynność sprzedaży jest dokonywana na odległość (podkreśl. red.). (...)"

Zdaniem organu, nie ma znaczenia, że - po dokonanej sprzedaży - odbiór towarów odbywałby się tylko i wyłącznie osobiście (w umówionym miejscu i terminie, bez wysyłki).

Podsumowanie

Czytelnik nie będzie miał prawa do skorzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT, skoro zamierza sprzedawać sprzęt gospodarstwa domowego sklasyfikowany w PKWiU 27, a umowy sprzedaży będą zawierane na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się (przez internet/telefon). Fakt, że towar będzie odbierany osobiście, nie ma tu znaczenia.

www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.