Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (1058) z dnia 20.05.2020
Podmiotowe zwolnienie z VAT w przypadku sprzedaży AGD
Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27). Towary będą zamawiane przez internet/telefon, klient będzie dokonywał zapłaty za towar i będzie otrzymywał informację potwierdzającą zakup, ale odbiór towaru nastąpi osobiście. Czy będę miał prawo korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT?
W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik nie będzie mógł korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. |
Prawo do podmiotowego zwolnienia z VAT
Podmiotowe zwolnienie z VAT przysługuje w przypadku sprzedaży dokonywanej przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się m.in. kwoty podatku, WDT, sprzedaży wysyłkowej z/na terytorium kraju.
Zwolnienie to przysługuje także podatnikowi rozpoczynającemu działalność gospodarczą, jeżeli przewidywana przez niego wielkość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, ww. kwoty 200.000 zł.
W przypadku przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego z VAT w trakcie roku podatnik traci prawo do tego zwolnienia począwszy od czynności, którą przekroczono ten limit.
Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Od 1 września 2019 r., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, rozszerzono katalog podatników, którym to zwolnienie nie przysługuje. Dotyczy to m.in. podatników, którzy w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej ilości środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. za pośrednictwem internetu), sprzedają następujące towary:
- preparaty kosmetyczne i toaletowe (PKWiU 20.42.1),
- komputery, wyroby elektroniczne i optyczne (PKWiU 26),
- urządzenia elektryczne i nieelektryczne sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
- maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKWiU 28).
Powyższe wynika z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy o VAT.
Stanowisko organu podatkowego
Do kwestii korzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT - w przypadku sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego z wykorzystaniem platform internetowych - odniósł się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.40.2020.3.KP.
Organ podatkowy uznał, że wskazane w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy o VAT wyłączenie z możliwości stosowania podmiotowego zwolnienia z VAT odnosi się zarówno do umów zawieranych z konsumentami, jak i z podatnikami. W interpretacji czytamy:
"(...) umowa zawarta na odległość to umowa nazwana, do zawarcia której dochodzi w ramach zorganizowanego przez przedsiębiorcę systemu zawierania umów na odległość, często dla tzw. transakcji on-line. Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania umowy jako zawartej na odległość jest brak jednoczesnej fizycznej obecności stron, w tym samym miejscu i czasie, a także zawarcie umowy z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie. (...)"
Biorąc powyższe pod uwagę, organ podatkowy uznał, że prawo do podmiotowego zwolnienia z VAT nie przysługuje w przypadku sprzedaży artykułów elektrycznych oraz artykułów gospodarstwa domowego (PKWiU 27.4), jeżeli:
"(...) umowy są zawierane i negocjowane drogą internetową lub telefoniczną. (...) Wnioskodawca wprowadza przedmiot do formularza (...), sam dodaje zdjęcia, ustala cenę i opis przedmiotu. Kupujący po zakupie przedmiotu dostaje email z informacją potwierdzającą zakup. Wnioskodawca po sprzedaży otrzymuje email z danymi kupującego. Zatem z powyższego wynika, że wszelkie czynności wykonywane przez Wnioskodawcę wraz z dokonaniem sprzedaży przez Wnioskodawcę na rzecz Klienta nie są realizowane przy obecności fizycznej tych stron. Tym samym wszelkie umowy są zawierane przez Wnioskodawcę z kupującymi na odległość, również sama czynność sprzedaży jest dokonywana na odległość (podkreśl. red.). (...)"
Zdaniem organu, nie ma znaczenia, że - po dokonanej sprzedaży - odbiór towarów odbywałby się tylko i wyłącznie osobiście (w umówionym miejscu i terminie, bez wysyłki).
Podsumowanie
Czytelnik nie będzie miał prawa do skorzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT, skoro zamierza sprzedawać sprzęt gospodarstwa domowego sklasyfikowany w PKWiU 27, a umowy sprzedaży będą zawierane na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się (przez internet/telefon). Fakt, że towar będzie odbierany osobiście, nie ma tu znaczenia.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
07.10.2024 (poniedziałek)
10.10.2024 (czwartek)
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|