Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (1217) z dnia 20.10.2024
Przedmiotowe zwolnienie z VAT w przypadku prowadzenia prywatnego przedszkola
Podatnik prowadzi prywatne przedszkole. Czy ma on prawo korzystać z przedmiotowego zwolnienia z VAT przewidzianego dla jednostek oświatowych?
Świadczone przez podatnika usługi w zakresie opieki nad dziećmi są zwolnione z VAT pod warunkiem zachowania formy i zasad ich prowadzenia (określonych w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy Prawo oświatowe). |
Zwolnienia z VAT - regulacje ustawowe
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Ustawodawca przewidział także stawki obniżone oraz zwolnienia z VAT. Zwolnione z VAT są m.in. (patrz: art. 43 ust. 1 pkt 24 i pkt 26 ustawy o VAT):
1) usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą wykonywane:
a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 ze zm.),
b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat;
2) usługi świadczone przez:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ww. ustawy, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia.
Zwolniona z VAT jest także dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Zgodnie zaś z art. 43 ust. 17 ustawy o VAT, wskazane powyżej zwolnienia nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:
- nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub
- ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Zwolnienie z VAT usług, o których mowa w ww. pkt 2 (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ww. ustawy), ma zaś zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe (patrz: art. 43 ust. 17a ww. ustawy).
Działalność przedszkoli w świetle prawa oświatowego
Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750 ze zm.), ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o szkole - należy przez to rozumieć także przedszkole. Na mocy art. 3 pkt 13 ww. ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o podstawie programowej wychowania przedszkolnego lub podstawie programowej kształcenia ogólnego - należy przez to rozumieć podstawę programową, o której mowa w art. 4 pkt 24 ustawy Prawo oświatowe.
Z kolei z ustawy Prawo oświatowe wynika, że:
- system oświaty obejmuje m.in. przedszkola, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami specjalnymi lub integracyjnymi, a także inne formy wychowania przedszkolnego,
- ilekroć w przepisach tej ustawy jest mowa bez bliższego określenia o szkole - należy przez to rozumieć także przedszkole,
- ilekroć w przepisach tej ustawy jest mowa bez bliższego określenia o podstawie programowej wychowania przedszkolnego lub podstawie programowej kształcenia ogólnego - należy przez to rozumieć obowiązkowe zestawy celów kształcenia i treści nauczania, w tym umiejętności opisane w formie ogólnych i szczegółowych wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności, które powinien posiadać uczeń po zakończeniu określonego etapu edukacyjnego oraz zadania wychowawczo-profilaktyczne szkoły, uwzględniane odpowiednio w programach wychowania przedszkolnego, programach nauczania i podczas realizacji zajęć z wychowawcą oraz umożliwiające ustalenie kryteriów ocen szkolnych i wymagań egzaminacyjnych, a także warunki i sposób realizacji tych podstaw programowych,
- szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną,
- szkoła i placówka, co do zasady, może być zakładana i prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego, inną osobę prawną, osobę fizyczną.
Stanowisko KIS
Na temat możliwości stosowania przedmiotowego zwolnienia z VAT, w przypadku świadczenia usług przez prywatne przedszkole, wypowiedział się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2020 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.112.2020.3.KS.
Organ podatkowy uznał, że w zakresie, w jakim działalność przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (przedszkole niepubliczne) będącego jednostką objętą systemem oświaty w ramach prowadzenia przedszkola, wpisuje się w świadczenie usług opieki nad dziećmi, wypełniona zostaje podmiotowo-przedmiotowa dyspozycja art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy o VAT i usługi opieki nad dziećmi objęte są zwolnieniem z VAT na podstawie ww. przepisu. Organ wyjaśnił, że:
"(...) Zwolnieniem na mocy art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ww. ustawy objęte będą również prowadzone w ramach przedszkola niepublicznego zajęcia językowe, kulturalne, dydaktyczne, a także wyżywienie oraz terapia sensoryczna dla dzieci uczęszczających do przedszkola jako usługi ściśle związane z opieką nad dziećmi. W opisie sprawy Wnioskodawczyni podała bowiem, że wszystkie wymienione wyżej usługi związane są ze świadczeniem usługi opieki nad dziećmi, są to usługi będące elementami składowymi usługi kompleksowej, jaką jest opieka przedszkolna. Wszelkie zajęcia, jak i wyżywienie, są zapewniane dzieciom podczas sprawowania nad nimi opieki przedszkolnej i są jej nieodłącznym elementem.
W świetle powyższego świadczone w ramach przedszkola niepublicznego usługi opieki nad dziećmi oraz zajęcia językowe, kulturalne, dydaktyczne, a także wyżywienie i terapia sensoryczna dla dzieci uczęszczających do przedszkola jako usługi ściśle związane z opieką nad dziećmi, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"
Organ podkreślił także, iż w rozpatrywanej sprawie w zakresie zwolnienia od podatku ww. usług została wypełniona podmiotowo-przedmiotowa dyspozycja art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy o VAT.
Podsumowanie
W sytuacji opisanej w pytaniu usługi świadczone przez podatnika będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) ustawy o VAT, jeżeli prywatne przedszkole jest prowadzone w formie i na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe.
www.PodatekVAT.pl - Zwolnienia z VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|