podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 13 (1470) z dnia 12.02.2018

Rezygnacja z odliczenia VAT przy transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem

Do prowadzonej działalności gospodarczej niekiedy zakupuję towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. Czy w tej sytuacji w związku z tym, że prawo do odliczenia VAT jest przywilejem, a nie obowiązkiem, mogę zrezygnować z odliczenia VAT?

W przypadku transakcji opodatkowanych na zasadzie odwrotnego obciążenia VAT rozlicza nabywca towarów. Mechanizm ten obowiązuje w przypadku, gdy podatnik VAT sprzedaje dla innego podatnika towary (niezwolnione z VAT jako towary używane) wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Sprzedawca taką transakcję dokumentuje fakturą bez stawki i kwoty podatku, zamieszczając na niej wyrazy "odwrotne obciążenie".

Obowiązek zapłaty VAT należnego przy tego typu transakcjach przeniesiony zostaje na nabywcę towarów (tu: na Czytelnika). Podatek należny z tytułu dokonanej dostawy towarów powinien on rozliczyć wykazując w deklaracji VAT-7 wartość netto dostawy i wysokość podatku należnego.

Podstawowym przywilejem podatnika VAT jest prawo do odliczenia podatku VAT. Zostało ono zagwarantowane w art. 86 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających m.in. z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Przykładowe wzory faktur dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Podatek VAT.


W sytuacji wskazanej w pytaniu kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu dostawy towaru wymienionego w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Mówi o tym art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT. Odliczenie podatku naliczonego, jak wynika z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, możliwe jest w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do danej transakcji. Przy czym prawo do odliczenia VAT przysługuje pod warunkiem uwzględnienia przez podatnika kwoty podatku należnego w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Istotnie, jak zauważył Czytelnik, odliczanie podatku naliczonego od nabywanych przez podatnika towarów i usług jest prawem, a nie obowiązkiem. Oznacza to, że może on, ale nie musi korzystać z odliczenia VAT. W tym zakresie decyzja należy do niego. Wyjątek stanowią sytuacje wskazane w art. 88 ustawy o VAT. Ponadto prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługuje w stosunku do zakupów związanych z działalnością zwolnioną z VAT.

Należy wskazać, że rezygnacja z odliczania podatku naliczonego związanego z zakupami dotyczącymi prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT nie ma uzasadnienia z ekonomicznego punktu widzenia. Korzystając z ustawowego prawa do odliczenia VAT podatnik (Czytelnik) uiszcza bowiem odpowiednio mniejszy podatek należny do urzędu skarbowego.

www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.OdliczeniaVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.