
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 1 (1224) z dnia 1.01.2025
Dokument uprawniający do odliczenia VAT z tytułu przejazdu PKP
Spółka (czynny podatnik VAT) ponosi wydatki na podróże służbowe pracowników. Czy wystawione z tego tytułu bilety PKP uprawniają do odliczenia VAT, pomimo że nie ma na nich NIP spółki?
Bilet PKP uprawnia do odliczenia VAT, jeżeli spełnia warunki do uznania go za fakturę (nie musi jednak zawierać NIP nabywcy), a podróż związana jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. |
Czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT (np. prawo to nie przysługuje, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku).
Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, a także dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi (patrz: art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).
Podstawowym dokumentem uprawniającym do odliczenia VAT jest faktura. Za fakturę mogą być uznawane również bilety PKP, jeśli spełniają wymogi określone w § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Mianowicie faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na dowolną odległość, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:
- numer i datę wystawienia,
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
- kwotę podatku,
- kwotę należności ogółem.
W świetle powyższego bilet PKP nie musi zawierać NIP nabywcy, aby można było uznać go za fakturę. Bilet jednorazowy za przejazd PKP - wystawiony zgodnie z ww. zasadami - uprawnia zatem do odliczenia VAT, jeżeli przejazd koleją jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Natomiast gdyby bilet nie zawierał ww. elementów (co wydaje się mało prawdopodobne), wówczas w celu skorzystania z prawa do odliczenia VAT należałoby wystąpić do przewoźnika o wystawienie faktury dokumentującej podróż.
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|