Poradnik VAT nr 15 (615) z dnia 10.08.2024
Zakup na potrzeby osobiste pracowników a prawo do odliczenia VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę firmę, w ramach której zatrudniam 10 pracowników. W celu zwiększenia efektywności pracy osób zatrudnionych zdecydowałem się na zakup konia. Wszyscy pracownicy będą mogli korzystać z jazd w celu odpoczynku oraz spędzać czas z koniem bezpłatnie i nie będą pokrywali żadnych kosztów związanych ze sprawowaniem opieki nad koniem. Czy będę miał prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej taki zakup?
Podstawowa zasada regulująca prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem, podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Istotnym jest, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Związek poniesionych wydatków z działalnością opodatkowaną może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. O związku bezpośrednim mówi się wówczas, gdy nabywane towary i usługi służą dalszej odsprzedaży lub są niezbędne do wytworzenia towarów lub świadczenia usług. Natomiast gdy dokonywane zakupy związane są z całokształtem funkcjonowania firmy, wówczas mamy do czynienia z pośrednim związkiem zakupów z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Kwestia prawa do odliczenia VAT w związku z planowanym zakupem konia była przedmiotem rozważań przez Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 28 czerwca 2024 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.240.2024.3.AR. W jego ocenie decyzja o zakupie przez podatnika konia i następnie nieodpłatne jego udostępnienie na rzecz pracowników nie będzie miało zarówno ogólnego, jak i pośredniego związku z działalnością gospodarczą. Zakupiony przez podatnika koń będzie służył wyłącznie zaspokojeniu osobistych/prywatnych potrzeb pracowników, jak również i podatnika, jako forma relaksu i wypoczynku po godzinach pracy oraz w dni wolne od pracy. W interpretacji tej czytamy: "(...) Cel zakupu konia wskazany przez Panią - jako forma odpoczynku i relaksu, która będzie zwiększała efektywność pracy poprzez zrelaksowanie i odpoczynek zarówno Pani, jak i pracowników, co będzie skutkowało wydajnością pracy - nie może przesądzać o tym, że finansowany przez Panią zakup konia w celu bezpłatnego udostępnienia pracownikom, jak i wykorzystanie go do Pani potrzeb osobistych, będzie służył celom prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej (...)."
Ostatecznie organ podatkowy uznał, że w tym przypadku warunki, o których mowa w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nie zostaną spełnione. Zatem: "(...) nie będzie Pani miała prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku zakupem konia (...)."
Reasumując
Podatnik nie jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia konia. Zakup ten - zdaniem organów podatkowych - będzie służył wyłącznie zaspokojeniu osobistych/prywatnych potrzeb pracowników. |
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
07.10.2024 (poniedziałek)
10.10.2024 (czwartek)
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|