Gazeta Podatkowa nr 61 (1518) z dnia 30.07.2018
Usługa gastronomiczna a odliczenie VAT
Przedstawiciel handlowy prowadzący działalność gospodarczą zorganizował obiad dla kontrahentów, na którym przedstawiał nowe produkty i zmiany organizacyjne firmy. Otrzymał fakturę z restauracji za usługę gastronomiczną. Czy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT?
NIE. Podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Mowa o tym w art. 86 ustawy o VAT.
Trzeba mieć na uwadze, że istnieją przypadki, w których odliczenie VAT z faktury zakupu nie jest możliwe, bez względu na istnienie związku zakupu z działalnością opodatkowaną. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m.in. do usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Tak stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Tak więc podatnik (przedstawiciel handlowy) nie ma prawa do odliczenia VAT z faktury zakupu usługi gastronomicznej.
www.PodatekVAT.pl - Odliczenia VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OdliczeniaVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|