podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (967) z dnia 10.11.2017

Przejazd zagraniczną autostradą - czy trzeba wykazać import usług?

Podatnik poniósł koszty przejazdu czeską autostradą, co zostało udokumentowane paragonem. Czy takie przejazdy zobowiązują do wykazania importu usług lub WNT?

Nie. Przejazd zagraniczną autostradą nie zobowiązuje do wykazania importu usług ani wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT).

Na wstępie należy zaznaczyć, że przejazd autostradą kwalifikowany jest jako świadczenie usługi (a nie dostawa towaru). Nie może być tu zatem mowy o wewnątrzwspólnotowej dostawie (czy nabyciu) towaru. U nabywcy nie występuje więc WNT. Konieczne jest natomiast ustalenie, czy występuje tu import usług.

Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. W uproszczeniu mówiąc - import usług występuje w przypadku zakupu usługi od kontrahenta zagranicznego, gdy tzw. miejsce świadczenia usługi znajduje się w Polsce.

W przypadku, gdy dana usługa stanowi dla nabywcy import usług, usługodawca zagraniczny nie wykazuje od świadczonej usługi kwoty podatku - VAT rozlicza nabywca w ramach tzw. samoopodatkowania. Wykazuje on zatem VAT należny i naliczony podlegający odliczeniu, o ile zakup ma związek z czynnościami opodatkowanymi i nie ma ustawowego zakazu odliczenia.

Jak wskazano, import usług występuje, gdy miejsce świadczenia usługi znajduje się w Polsce. Tymczasem przejazd autostradą zaliczany jest do usług związanych z nieruchomością. Miejscem świadczenia takich usług jest z kolei miejsce położenia nieruchomości (zgodnie z art. 28e ustawy o VAT). Znajduje to potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 marca 2016 r., nr ILPP4/4512-1-396/15-4/PR.

Skoro zatem autostrada, o której mowa w pytaniu, znajduje się w Czechach, przejazd tą autostradą nie podlega opodatkowaniu w Polsce (tylko w Czechach). Podatnik (nabywca) nie ma zatem obowiązku rozpoznania importu usług. Zakupu takiej usługi nie wykazuje również w deklaracji VAT. Oznacza to, że w związku z poniesieniem opłaty za przejazd zagraniczną autostradą, podatnik (nabywca) nie ma żadnych obowiązków w zakresie VAT.

www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60