podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 46 (1503) z dnia 7.06.2018

Obowiązek składania deklaracji VAT-8

Zamierzam zakupić towar z Francji. Nie jestem podatnikiem VAT, ponieważ nie osiągnąłem wartości sprzedaży 200.000 zł. Czy muszę zarejestrować się do VAT UE? Nadmieniam, że transakcja będzie jednorazowa na wartość ok. 10.000 zł. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1156275)

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Stanowi o tym art. 9 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.).

Z WNT mamy do czynienia, co do zasady, w sytuacji gdy nabywca jest czynnym podatnikiem VAT. Rozliczenia podatku VAT z tego tytułu czynny podatnik dokonuje w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Ustawodawca przewidział sytuacje, gdy podmiot niebędący czynnym podatnikiem zobligowany jest do rozliczenia VAT z tytułu WNT. Dla tej grupy podatników przeznaczony jest druk VAT-8. Składają go podatnicy, inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, oraz osoby prawne niebędące podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT - zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, którzy zadeklarowali w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, że będą dokonywać WNT.

Obowiązek składania deklaracji VAT-8 mają podatnicy, którzy nie są obowiązani do składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K, ale dokonują WNT, i u których wartość tego nabycia przekroczyła kwotę 50.000 zł. Dotyczy to także sytuacji, gdy wartość nabycia nie przekroczyła wspomnianej kwoty, ale podatnicy podjęli decyzję o opodatkowaniu tego nabycia, co zostało potwierdzone stosownym zawiadomieniem złożonym w urzędzie skarbowym.

Reasumując, jeżeli nabywcą towarów z terytorium UE jest polski podatnik zwolniony z opodatkowania ze względu na obroty, wówczas WNT nie wystąpi, pod warunkiem że całkowita wartość WNT nie przekroczy w trakcie roku podatkowego kwoty 50.000 zł.

W takim przypadku unijny sprzedawca opodatkuje dostawę w państwie, w którym ma siedzibę z zastosowaniem właściwej dla danego towaru stawki VAT.

W momencie gdy wartość WNT w ciągu roku podatkowego przekroczy limit 50.000 zł, podatnik ma obowiązek rozliczenia WNT i dokonania rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Gdyby podatnik zwolniony z VAT ze względu na obroty, tak jak uczestnik forum, dobrowolnie zdecydował się wybrać opodatkowanie WNT (przed przekroczeniem limitu), to powinien dokonać rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wówczas unijny kontrahent nie opodatkuje dostawy towarów, gdyż obowiązek ten będzie spoczywał na polskim nabywcy, który dokona rozliczenia podatku VAT składając deklarację VAT-8 i wykazując podatek należny od tej transakcji z zastosowaniem stawki VAT właściwej dla danego towaru.

Deklarację VAT-8 składa się w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Przy czym składa się ją bez względu na to, czy w danym miesiącu powstał obowiązek podatkowy z tytułu zdarzeń gospodarczych, które obejmuje ten formularz. Ponieważ podatnik składający deklarację VAT-8 nie ma prawa do odliczania VAT naliczonego, w deklaracji tej wykazuje jedynie kwotę czynności podlegającej opodatkowaniu i kwotę VAT należnego.

"(...) Zarejestrowanie się przez Wnioskodawcę jako podatnik VAT-UE stanowi - stosownie do art. 10 ust. 6 ustawy - o wyborze opodatkowania dokonywanego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. (...)".

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 lipca 2017 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.238.2017.2.WL

www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.