podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 5 (605) z dnia 10.03.2024

Rozliczenie importu usług przez podatnika zwolnionego z VAT

Nasze stowarzyszenie zwolnione z opodatkowania VAT z uwagi na wartość sprzedaży, otrzymało od brytyjskiego kontrahenta fakturę za usługi tłumaczeń. W jaki sposób rozliczyć otrzymaną fakturę? Czy mamy obowiązek złożenia deklaracji podatkowej?

Import usług to świadczenie usług, z tytułu których podatnikiem jest nabywca. Obowiązek rozliczenia VAT od usługi kupionej od zagranicznego kontrahenta przez jej nabywcę wystąpi, jeśli spełnione zostaną warunki wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, tj. gdy:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (pomijamy usługi na nieruchomościach),

b) usługobiorcą jest np. podatnik VAT lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE (dotyczące usług, dla których miejsce świadczenia ustala się według zasad ogólnych).

Import usług rozliczają także podatnicy zwolnieni z VAT, np. kupujący od kontrahenta zagranicznego usługę tłumaczeń, która jest opodatkowana w Polsce.

Jeśli usługi tłumaczeń są świadczone na rzecz podatników, wówczas należy opodatkować te usługi według zasady ogólnej zawartej w art. 28b ustawy - w miejscu, gdzie usługobiorca ma siedzibę wykonywanej działalności gospodarczej.

Zatem opisane przez Czytelnika usługi podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Jeśli brytyjski usługodawca nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, to Czytelnik jako podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą jest zobowiązany do rozliczenia podatku należnego z tytułu ww. usług w ramach importu usług.

Import usług przez podatnika zwolnionego z VAT, który nie składa deklaracji JPK_V7M, JPK_V7K, należy ująć w deklaracji VAT-8 lub VAT-9M.

Deklarację VAT-8 składają:

1) rolnicy ryczałtowi,

2) podatnicy, którzy wykonują jedynie czynności inne niż opodatkowane podatkiem VAT, i którym nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług,

3) podatnicy zwolnieni od podatku ze względu na osiągniętą wartość sprzedaży,

4) osoby prawne, które nie są podatnikami

- którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i u których wartość tego nabycia przekroczyła kwotę 50.000 zł lub w sytuacji, gdy wartość tego nabycia nie przekroczyła ww. kwoty ani w trakcie bieżącego, ani poprzedniego roku podatkowego - podjęli decyzję o opodatkowaniu tych transakcji.

Oprócz WNT w deklaracji VAT-8 deklarowany jest także (o ile wystąpi) import usług i zakup towarów na terytorium kraju od podmiotu zagranicznego, gdy VAT rozlicza nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT).

Jeśli stowarzyszenie dokonywało również WNT, to import usług powinien zostać ujęty w deklaracji VAT-8 w poz. 12 i 13. Podatnik składający deklarację VAT-8 nie ma prawa do odliczania VAT naliczonego, dlatego wzór deklaracji ogranicza się do wskazania niektórych czynności podlegających opodatkowaniu i kwoty VAT należnego.

Deklarację VAT-8 składa się w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy i wykazuje się w niej podatek należny, m.in. od importu usług.

]
VAT-9M dostępny w dziale Podatek VAT w Programie DRUKI Gofin

Natomiast, jeżeli podatnik zwolniony z VAT nie dokonuje WNT (nie ma zatem obowiązku złożenia deklaracji JPK_V7M, JPK_V7K ani VAT-8), to import usług rozlicza w deklaracji VAT-9M. Składa się ją w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Należy także podkreślić, że w ww. deklaracjach podatnik ujmuje wyłącznie podatek należny z tytułu importu usług. Podatek naliczony w tym przypadku nie podlega odliczeniu, gdyż transakcji dokonuje podatnik zwolniony z VAT.

W formularzu VAT-9M podatnik wykazuje zatem tylko kwotę podatku należnego.

Samo złożenie deklaracji VAT-9M nie jest jedynym obowiązkiem podatnika. Musi on przede wszystkim zapłacić podatek należny od importu usług, który nie "przekształci" się w VAT naliczony podlegający odliczeniu (podatnik nie rozlicza bowiem VAT z żadnego innego tytułu).

Potwierdzeniem słuszności naszego stanowiska może być interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 23 maja 2023 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.50.2023.2.GK, w której wyjaśnił, że:

"(...) z tytułu nabycia usług od firmy (...) zobowiązani są Państwo do rozliczenia podatku od towarów i usług na zasadzie importu usług (...). Jak wskazano w niniejszej interpretacji, jesteście Państwo podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy. Z uwagi na to, że posiadają Państwo siedzibę na terytorium kraju, to zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem opodatkowania nabywanych przez Państwa usług świadczonych przez podmiot zagraniczny, nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce - jest terytorium kraju, tj. Polski. Wobec powyższego, nabywane przez Państwa usługi od podmiotu z Czech stanowią import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy, z tytułu którego są Państwo podatnikiem i to na Państwu ciąży obowiązek rozliczenia nabywanych usług. (...)

W przedmiotowej sprawie jesteście Państwo jako usługobiorca, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy podmiotem zobowiązanym do rozliczenia importu usług od partnera z Czech, który nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i w związku z tym zobowiązani jesteście Państwo do złożenia deklaracji VAT-9M w związku z obowiązkiem rozpoznania importu usług (...)".

Reasumując

Zakup usług tłumaczeń od brytyjskiego przedsiębiorcy, stanowi dla polskiego nabywcy import usług, który powinien zostać rozliczony w deklaracji podatkowej z zastosowaniem stawki VAT w wysokości 23%.

Czytelnik powinien ujmować import usług w deklaracji VAT-9M lub VAT-8, wyłącznie po stronie podatku należnego.

www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.