podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 15 (519) z dnia 10.08.2020

Obowiązek podatkowy przy zagranicznej transakcji komisowej

Sprzedajemy na terenie kraju towary sprowadzane z Włoch w ramach umowy komisu z zagranicznym kontrahentem. Na podstawie przekazanych przez nas informacji o ilości sprzedanych towarów, nasz włoski partner (komitent) wystawia faktury. W jaki sposób rozliczyć taką transakcję komisową? Kiedy powstanie u nas obowiązek podatkowy z tytułu WNT?

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  • wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej,
     
  • wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta.

Zatem w przypadku umowy komisu mamy do czynienia z dwoma odrębnymi umowami - na podstawie jednej komisant zobowiązuje się do podjęcia określonych działań w imieniu własnym, ale na rzecz komitenta, natomiast druga jest typową umową sprzedaży rzeczy ruchomej stanowiącej przedmiot umowy.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż przy sprzedaży komisowej pomiędzy kupującym i sprzedającym pośredniczy komisant, który przyjmuje od zleceniodawcy towar w celu jego sprzedaży (za ustalonym wynagrodzeniem w formie prowizji) ostatecznemu nabywcy. Towar przyjęty przez komisanta pozostaje własnością komitenta aż do momentu sprzedaży osobie trzeciej. Podobne zasady dotyczą również kupna określonej rzeczy w imieniu własnym, na rachunek komitenta.

Jeżeli zarówno komisant, jak i komitent są czynnymi podatnikami VAT, muszą w odpowiedni sposób udokumentować transakcję oraz pamiętać o prawidłowym i terminowym rozliczeniu podatku VAT od wykonanych czynności.

Przypomnijmy, że przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) - w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Co do zasady z wewnątrzwspólnotowym nabyciem mamy do czynienia w sytuacji gdy nabywca jest czynnym podatnikiem VAT.

Co ważne, w przypadku gdy przemieszczenie towarów nie wiąże się z przeniesieniem prawa do dysponowania nimi jak właściciel, ale realizowane jest jako transport towarów z innego państwa UE do Polski w ramach prowadzonej przez podatnika działalności, również mamy do czynienia z WNT, ale nietransakcyjnym, o którym mowa w art. 11 ustawy.

Mogłoby się wydawać, że przywóz towarów do Polski w związku z zawarciem umowy komisu stanowi takie właśnie nietransakcyjne przemieszczenie towarów będących własnością zagranicznego podatnika (komitenta). W taki sposób NSA w wyroku z 12 grudnia 2017 r., sygn. akt I FSK 350/16, potraktował wydanie towarów w ramach umowy komisu realizowanej pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich.

Powyższy wyrok jest zdecydowanie korzystny dla podatników, zwłaszcza z ekonomicznego punktu widzenia, gdyż zakłada, że przywóz do Polski towarów w ramach umowy komisu, stanowi WNT, ale nietransakcyjne a więc takie, które musi rozliczyć zagraniczny komitent. Polski komisant rozlicza dopiero krajową dostawę towarów na rzecz ostatecznego nabywcy.

Potwierdzenie tej tezy znajdziemy również w wyroku WSA w Krakowie z 27 września 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 19/19.

Jednak organy podatkowe nie zawsze zgadzają się z takim podejściem do problemu, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 listopada 2018 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.539.2018.2.KB.

Problem właściwego zakwalifikowania czynności komisowej dokonywanej pomiędzy dwoma podatnikami z różnych państw UE jest o tyle istotny, że ma wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego i sposób rozliczenia tej transakcji.

W komisie mamy do czynienia ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego. W myśl art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, w przypadku wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu, obowiązek podatkowy po stronie komitenta powstaje z chwilą otrzymania przez niego całości lub części zapłaty. Natomiast u komisanta obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wydania towaru (bądź też otrzymania całości lub części zapłaty - jeżeli zapłatę otrzyma przed wydaniem towaru).

Jeśli przyjmiemy, że przyjęcie towarów w komis od zagranicznego kontrahenta stanowi klasyczne WNT, wówczas ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego dokonywane jest na ogólnych zasadach określonych dla tych transakcji w art. 20 ust. 5 ustawy, zgodnie z którym, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Wydanie towarów ostatecznemu nabywcy będzie już krajową dostawą, opodatkowaną w momencie wydania tych towarów.

Natomiast decydując się na zastosowanie rozwiązania zaproponowanego przez NSA i WSA w Krakowie, podatnicy mogą niejako przesunąć w czasie opodatkowanie takiej transakcji, uznając, że po stronie polskiego komisanta obowiązek podatkowy powstanie dopiero na skutek wydania towarów na rzecz ostatecznego nabywcy i będzie to transakcja krajowa, dla której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania tych towarów. Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia sprowadzonych do Polski towarów, będzie leżało po stronie zagranicznego komitenta. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie takiego sposobu opodatkowania może nie spotkać się z aprobatą organów podatkowych i dochodzenie swoich racji będzie wymagało wejścia z nimi w spór, jednak wyroki sądów będą stanowiły podstawowy argument, którym podatnik może się posługiwać.

Reasumując

Zdaniem redakcji, w rozpatrywanym przypadku wydanie towarów przez komitenta komisantowi nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów u komisanta, ale powinno być rozliczone przez włoskiego komitenta jako nietransakcyjne WNT w Polsce. Wydanie towaru komisantowi krajowemu przez komitenta, który ma siedzibę na terenie innego kraju Unii Europejskiej, w ramach umowy komisu stanowi dostawę, z tytułu której obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, czyli po zrealizowaniu sprzedaży na rzecz ostatecznego nabywcy.

www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.