podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 90 (2069) z dnia 9.11.2023

Import usług ubezpieczeniowych a VAT

Otrzymałam fakturę od kontrahenta z Niemiec za usługi ubezpieczeniowe za cały rok z góry. Faktura została opłacona. Wystąpił u mnie import usług. Obowiązek podatkowy powstał w dniu zapłaty. Fakturę wykazałam w rozliczeniu VAT w pozycji: rozliczenie podatku należnego, podstawa opodatkowania 1.000 zł, VAT należny 0 zł. Czy postąpiłam prawidłowo? (pytanie nr 1464494)

TAK. Przez import usług, jak stanowi art. 2 pkt 9 ustawy o VAT (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Co do zasady, import usług występuje, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwa warunki: usługodawca jest podatnikiem nieposiadającym na terytorium kraju (Polski) siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, a usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.

Usługi ubezpieczeniowe, w przypadku gdy są świadczone na rzecz podatników, są opodatkowane w miejscu, gdzie usługobiorca ma swoją siedzibę. Wynika to z art. 28b ustawy o VAT. Dla polskiego podatnika VAT nabywającego usługi ubezpieczeniowe od podmiotu zagranicznego czynność ta stanowi import usług podlegający opodatkowaniu w Polsce. Import usług opodatkowany jest stawką właściwą dla danej czynności, która obowiązuje w kraju.

Usługi ubezpieczeniowe, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, są zwolnione z VAT. Pomimo to należy je wykazać w rozliczeniu VAT składanym za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy dla importu usług, o których mowa w art. 28b ustawy o VAT, powstaje zasadniczo z chwilą ich wykonania. Jeżeli przed wykonaniem usługi nabywca ureguluje część należności, powstanie on z chwilą dokonania zapłaty w tej części.

Należy wskazać, że ustawodawca w art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e) ustawy o VAT przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego m.in. dla usług ubezpieczeniowych (także od ich importu). W myśl tego przepisu obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług zwolnionych od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy o VAT, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Reasumując, w omawianej sytuacji polski usługobiorca (uczestniczka forum) ma obowiązek rozliczenia importu usługi ubezpieczeniowej wykonanej przez zagraniczną firmę. Usługi ubezpieczeniowe podlegają przepisom ustawy o VAT, jednak na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 tej ustawy korzystają ze zwolnienia z VAT. Wykonanie usługi ubezpieczeniowej przez unijną firmę na rzecz polskiego przedsiębiorcy jest importem usług, który polski usługobiorca musi wykazać jako zwolniony z opodatkowania w polu K_29 części ewidencyjnej oraz w polu P_29 części deklaracyjnej pliku JPK_V7M/JPK_V7K. Z uwagi na to, iż usługa ubezpieczeniowa jest zwolniona z VAT, podatek należny i naliczony nie wystąpi.

www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.