Poradnik VAT nr 17 (569) z dnia 10.09.2022
Kurs walut do przeliczania należności z tytułu importu usług
Opłacamy comiesięczny dostęp do programu komputerowego za pomocą karty płatniczej. Tego samego dnia, kiedy należność zostaje pobrana z karty, nasz usługodawca wystawia fakturę. Nasza zapłata zostaje zaksięgowana kilka dni później. Z tytułu zakupu tych usług jesteśmy zobowiązani do rozliczenia importu usług. Mamy jednak wątpliwość, według jakiego kursu walut powinniśmy dokonać przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej dla celów podatku VAT?
Jeśli Czytelnik otrzymuje faktury za zakupione usługi w walucie obcej, konieczne jest dokonanie ich przeliczenia na złotówki. W takim przypadku należy kierować się zasadą wyrażoną w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W przypadku waluty innej niż euro przeliczenia dokonuje się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Z kolei w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy o VAT).
Dodatkowo, na potrzeby rozliczania podatku VAT kwoty wyrażone w walutach obcych można dobrowolnie przeliczać na złote, zgodnie z zasadami przeliczania przychodu określonego w walucie obcej wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi na potrzeby rozliczania danej transakcji. Od stosowania opcjonalnych metod przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej przyjętych jak do przeliczania walut na potrzeby przychodu w podatku dochodowym istnieją jednak wyjątki a jednym z nich jest import usług (transakcja, dla której nie powstaje przychód w podatku dochodowym).
W myśl zasady ogólnej wyrażonej w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Ponadto, w myśl art. 19a ust. 2, usługę uznaje się za wykonaną również w przypadku, gdy jest ona przyjmowana częściowo, dla której to części określona jest zapłata. Z kolei usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upłyną terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art. 19a ust. 3 ustawy o VAT).
W myśl art. 19a ust. 8 ustawy, otrzymanie przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty (przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty) powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
W związku z tym, że dla importu usług ustawodawca nie przewidział odmiennych regulacji, podatnicy stosują te same zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, które obowiązują w obrocie krajowym.
Zatem w sytuacji opisanej przez Czytelnika, obowiązek podatkowy w imporcie usług powstanie ostatniego dnia każdego miesiąca, za który pobierana jest comiesięczna opłata z karty płatniczej.
Nie ma przy tym znaczenia, kiedy kontrahent wystawi fakturę z tytułu uiszczonej opłaty.
Oznacza to, że właściwym kursem walut do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej, będzie średni kurs NBP z dnia poprzedzającego ostatni dzień miesiąca, czyli przykładowo obowiązek podatkowy od opłaty za lipiec powstał 31 lipca br. (niedziela) i do przeliczeń należało przyjąć kurs walut z 29 lipca br. (piątek).
Reasumując
W związku z tym, że Czytelnik dokonuje comiesięcznej opłaty z tytułu importu usług elektronicznych, należy uznać tę usługę za wykonaną, z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Obowiązek podatkowy w tej sytuacji, powstaje ostatniego dnia każdego miesiąca, za który pobierana jest comiesięczna opłata z karty płatniczej. Aby dokonać przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej dla potrzeb podatku VAT, Czytelnik powinien przyjąć odpowiednio: średni kurs NBP ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego ostatni dzień miesiąca lub kurs EBC z dnia poprzedzającego ostatni dzień miesiąca. |
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
07.10.2024 (poniedziałek)
10.10.2024 (czwartek)
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|