podatek VAT, stawki VAT, faktura, rozliczanie VAT, podatek naliczony, podatek należny
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 14 (470) z dnia 20.07.2018

Import uproszczony w pliku JPK_VAT

Importujemy towary w procedurze uproszczonej, na podstawie art. 33a ustawy o VAT. Obsługujący spółkę agent celny dokonuje odpraw według zasady "jeden dokument SAD do jednego kontenera". W kontenerze znajdują się towary od wielu dostawców, odprawiane według różnych stawek cła i VAT. Na dokumencie celnym w polu "dostawca" widnieje informacja "różni". Jakie dane dostawcy powinny być zamieszczone w pliku JPK_VAT skoro jest ich kilku? Do tej pory wpisywaliśmy własne dane po stronie sprzedawcy i nabywcy.

Import towarów w procedurze uproszczonej polega na rozliczeniu podatku należnego poprzez deklarację VAT-7. Jednocześnie, w takim zakresie, w jakim nabywane towary służą działalności opodatkowanej, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego w przypadku importu towarów rozliczanego na podstawie art. 33a ustawy o VAT stanowi kwota podatku należnego z tego tytułu. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy.

Przepisy prawne Ujednolicone przepisy prawne
dostępne są w serwisie
www.przepisy.gofin.pl

Tego typu transakcja wykazywana jest więc zarówno w deklaracji VAT-7, ewidencji VAT oraz pliku JPK_VAT po stronie podatku należnego, jak i naliczonego. Odpowiadając na zadane przez Czytelnika pytanie, warto odnieść się do najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi opublikowanych przez Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.jpk.mf.gov.pl. Zgodnie z zaprezentowanym stanowiskiem: "(...) Przy imporcie na zasadach uproszczonych po obydwu stronach ewidencji - tj. zarówno podatku należnego k_25 i k_26, jak i naliczonego k_43-k_46 - powinny być wskazane dane kontrahenta zagranicznego, jako rzeczywistej strony transakcji i wystawcy konkretnej faktury. (...)"

Choć nie zostało to wprost wskazane, to na podstawie powyższych wytycznych można wysnuć wniosek, że dokumentem, który winno się wskazać w pliku JPK_VAT jest faktura. Zdaniem redakcji nie byłby to jednak prawidłowy sposób postępowania. W naszej opinii właściwym rozwiązaniem jest powołanie w składanym pliku JPK_VAT numeru dokumentu celnego. Za stanowiskiem redakcji przemawia fakt, że podstawą opodatkowania w przypadku importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło, a jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Obejmuje ona również koszty dodatkowe, o których mowa w art. 30b ust. 4-6 ustawy o VAT. Kwotą podatku naliczonego nie jest tu zatem kwota VAT wynikająca z otrzymanej faktury. Biorąc pod uwagę elementy kalkulacyjne wchodzące w skład podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, właściwe będzie więc ujęcie w pliku numeru dokumentu celnego.

Analogiczne podejście zostało zaprezentowane w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 2 marca 2018 r. "Sposób wykazywania importu na zasadach ogólnych w JPK_VAT". Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku jednym z warunków uprawniających podatnika do odliczenia jest otrzymanie dokumentu celnego.

Interpretacje Obszerna baza interpretacji urzędowych
dostępna jest w serwisie

www.interpretacje.gofin.pl

Zgodnie ze strukturą pliku JPK_VAT(3) opublikowaną przez Ministerstwo Finansów, część dotycząca ewidencji sprzedaży powinna zawierać między innymi numer kontrahenta, jego nazwę i adres, natomiast w części pliku odnoszącej się do ewidencji zakupu należy uwzględnić w szczególności numer dostawcy, jego nazwę i adres. Są to elementy obowiązkowe. Zatem w sytuacji, gdy agent celny dokonuje odpraw według zasady "jeden dokument SAD do jednego kontenera", nabywca w pliku JPK_VAT:

  • w części sprzedażowej wskazuje każdego z kontrahentów (sprzedawców z kraju trzeciego) w osobnym wierszu, wraz przyporządkowanymi do danej transakcji kwotami: podstawy opodatkowania i podatku należnego, powołując przy każdym z zapisów ten sam numer dokumentu celnego,
     
  • w części zakupowej wskazuje każdego z dostawców odrębnym zapisem uwzględniając wartości: podstawy opodatkowania i podatku naliczonego przyporządkowane danemu nabyciu, ujmując przy każdym z zapisów ten sam numer dokumentu celnego.

Wśród najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi w zakresie JPK, omówiony został między innymi sposób wykazania w pliku, faktur wystawionych na więcej niż jednego nabywcę (podatnika). W takiej sytuacji, pomimo wystawienia jednego dokumentu, każdy kontrahent powinien zostać ujęty przez sprzedawcę, w pliku JPK_VAT, w odrębnej pozycji. Każdorazowo zostanie powołany ten sam numer faktury, ale kwoty zostaną przyporządkowane według udziału procentowego poszczególnych nabywców, jeśli są znane, lub gdy sprzedawca nie posiada takich danych, proporcjonalnie w równych częściach, w zależności od ilości nabywców. Jest to co prawda odmienny od przedstawionego przez Czytelnika stan faktyczny, ale z pewnością stanowi wskazówkę w kwestii przez nas rozstrzyganej.

Reasumując

Sposób postępowania Czytelnika polegający na uwzględnieniu własnych danych w pliku JPK_VAT jako danych sprzedawcy i nabywcy nie jest prawidłowy. Zdaniem redakcji, podatnik rozliczając import towarów w procedurze uproszczonej, w pliku JPK_VAT, w ewidencji sprzedaży i zakupu, powinien wykazać odrębnym zapisem dane każdego ze sprzedawców, z przyporządkowanymi do niego kwotami, powołując przy każdym z nich ten sam numer dokumentu celnego. Jeżeli kontrahent zagraniczny nie posiada NIP należy wpisać słowo "brak".

www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KASY FISKALNE - obowiązek instalacji i zwolnienia ze stosowania
Podatek akcyzowy - przedmiot opodatkowania, zwrot akcyzy, zwolnienie z akcyzy
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.