Poradnik VAT nr 14 (470) z dnia 20.07.2018
Import uproszczony w pliku JPK_VAT
Importujemy towary w procedurze uproszczonej, na podstawie art. 33a ustawy o VAT. Obsługujący spółkę agent celny dokonuje odpraw według zasady "jeden dokument SAD do jednego kontenera". W kontenerze znajdują się towary od wielu dostawców, odprawiane według różnych stawek cła i VAT. Na dokumencie celnym w polu "dostawca" widnieje informacja "różni". Jakie dane dostawcy powinny być zamieszczone w pliku JPK_VAT skoro jest ich kilku? Do tej pory wpisywaliśmy własne dane po stronie sprzedawcy i nabywcy.
Import towarów w procedurze uproszczonej polega na rozliczeniu podatku należnego poprzez deklarację VAT-7. Jednocześnie, w takim zakresie, w jakim nabywane towary służą działalności opodatkowanej, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego w przypadku importu towarów rozliczanego na podstawie art. 33a ustawy o VAT stanowi kwota podatku należnego z tego tytułu. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do importowanych przez podatnika towarów powstał obowiązek podatkowy.
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl |
Tego typu transakcja wykazywana jest więc zarówno w deklaracji VAT-7, ewidencji VAT oraz pliku JPK_VAT po stronie podatku należnego, jak i naliczonego. Odpowiadając na zadane przez Czytelnika pytanie, warto odnieść się do najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi opublikowanych przez Ministerstwo Finansów na stronie internetowej www.jpk.mf.gov.pl. Zgodnie z zaprezentowanym stanowiskiem: "(...) Przy imporcie na zasadach uproszczonych po obydwu stronach ewidencji - tj. zarówno podatku należnego k_25 i k_26, jak i naliczonego k_43-k_46 - powinny być wskazane dane kontrahenta zagranicznego, jako rzeczywistej strony transakcji i wystawcy konkretnej faktury. (...)"
Choć nie zostało to wprost wskazane, to na podstawie powyższych wytycznych można wysnuć wniosek, że dokumentem, który winno się wskazać w pliku JPK_VAT jest faktura. Zdaniem redakcji nie byłby to jednak prawidłowy sposób postępowania. W naszej opinii właściwym rozwiązaniem jest powołanie w składanym pliku JPK_VAT numeru dokumentu celnego. Za stanowiskiem redakcji przemawia fakt, że podstawą opodatkowania w przypadku importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło, a jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Obejmuje ona również koszty dodatkowe, o których mowa w art. 30b ust. 4-6 ustawy o VAT. Kwotą podatku naliczonego nie jest tu zatem kwota VAT wynikająca z otrzymanej faktury. Biorąc pod uwagę elementy kalkulacyjne wchodzące w skład podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, właściwe będzie więc ujęcie w pliku numeru dokumentu celnego.
Analogiczne podejście zostało zaprezentowane w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 2 marca 2018 r. "Sposób wykazywania importu na zasadach ogólnych w JPK_VAT". Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku jednym z warunków uprawniających podatnika do odliczenia jest otrzymanie dokumentu celnego.
Obszerna baza interpretacji urzędowych dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Zgodnie ze strukturą pliku JPK_VAT(3) opublikowaną przez Ministerstwo Finansów, część dotycząca ewidencji sprzedaży powinna zawierać między innymi numer kontrahenta, jego nazwę i adres, natomiast w części pliku odnoszącej się do ewidencji zakupu należy uwzględnić w szczególności numer dostawcy, jego nazwę i adres. Są to elementy obowiązkowe. Zatem w sytuacji, gdy agent celny dokonuje odpraw według zasady "jeden dokument SAD do jednego kontenera", nabywca w pliku JPK_VAT:
- w części sprzedażowej wskazuje każdego z kontrahentów (sprzedawców z kraju trzeciego) w osobnym wierszu, wraz przyporządkowanymi do danej transakcji kwotami: podstawy opodatkowania i podatku należnego, powołując przy każdym z zapisów ten sam numer dokumentu celnego,
- w części zakupowej wskazuje każdego z dostawców odrębnym zapisem uwzględniając wartości: podstawy opodatkowania i podatku naliczonego przyporządkowane danemu nabyciu, ujmując przy każdym z zapisów ten sam numer dokumentu celnego.
Wśród najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi w zakresie JPK, omówiony został między innymi sposób wykazania w pliku, faktur wystawionych na więcej niż jednego nabywcę (podatnika). W takiej sytuacji, pomimo wystawienia jednego dokumentu, każdy kontrahent powinien zostać ujęty przez sprzedawcę, w pliku JPK_VAT, w odrębnej pozycji. Każdorazowo zostanie powołany ten sam numer faktury, ale kwoty zostaną przyporządkowane według udziału procentowego poszczególnych nabywców, jeśli są znane, lub gdy sprzedawca nie posiada takich danych, proporcjonalnie w równych częściach, w zależności od ilości nabywców. Jest to co prawda odmienny od przedstawionego przez Czytelnika stan faktyczny, ale z pewnością stanowi wskazówkę w kwestii przez nas rozstrzyganej.
Reasumując
Sposób postępowania Czytelnika polegający na uwzględnieniu własnych danych w pliku JPK_VAT jako danych sprzedawcy i nabywcy nie jest prawidłowy. Zdaniem redakcji, podatnik rozliczając import towarów w procedurze uproszczonej, w pliku JPK_VAT, w ewidencji sprzedaży i zakupu, powinien wykazać odrębnym zapisem dane każdego ze sprzedawców, z przyporządkowanymi do niego kwotami, powołując przy każdym z nich ten sam numer dokumentu celnego. Jeżeli kontrahent zagraniczny nie posiada NIP należy wpisać słowo "brak". |
www.PodatekVAT.pl - Obrót z zagranicą:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
GOFIN PODPOWIADA - Podatek VAT
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Podatek VAT
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY - Podatek VAT
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM- Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|